Andrei Rosu
Ma reinventez in fiecare zi si imi construiesc o versiune mai buna. Restul vine de la sine...
Dilimake
Eu nu cred că cei care l-au votat pe Georgescu au fost proști. Pur și simplu nu au știut despre cine e vorba. Dar dacă după alegeri ai continuat să-l susții, văzându-l în splendoarea debilităților mintale, înseamnă că ai o problemă... 🙂
20/06/2026
Nu mă pricep la blugi. De fapt, nici nu-mi place să umblu în blugi (e nepoliticos să umbli în blugii altora)... În schimb, mă pricep la vacanțe și, mai ales, la banane. Așa că sper să vă fie de folos informațiile astea 🙂
Printre comentariile amuzante pe care le-am primit în ultima vreme a fost și unul de la un tip de vreo 100 de kilograme, care mi-a spus:
„Băi, nu ți-e frică că o să vă alerge lumea pe stradă?”
Păi exact asta îmi doresc: ca românii să fie mai sănătoși, să alerge și să facă mișcare... 🙂
20/06/2026
Felicitari, Oana Gheorghiu & Dragoș Pîslaru!
Oana Gheorghiu și Dragoș Pâslaru intră în PNL și vor candida în team Bolo la Congres.
Cei doi au fost cei mai loiali miniștri ai lui Bolojan, într-un Guvern în care era clar că “liberali” ca Predoiu sau Veștea jucau în altă echipă. Amândoi l-au apărat pe premier când PSD îl ataca furibund iar “liberalii” tăceau complice.
E vital pentru democrație ca civili să intre în politică în aceste zile în care vedem ferocitatea “Interesului Național” pentru acapararea partidelor, a media, a businessurilor strategice și a Justiției. Aș fi spus ceva și de acapararea președintelui, dar impresia mea e că el a semnat din proprie inițiativă încă din prima zi la Cotroceni.
PS. Ce credeți, stimați cititori? Cine e mai liberal: Oana Gheorghiu sau Alina Gorghiu? Dragoș Pâslaru sau Rareș Bogdan?
„Andrei, pentru ce te mai antrenezi acum?”
„Mă antrenez ca să rămân sănătos cât mai mult timp… și să fiu pregătit, în caz că apare ceva.” 🙂
20/06/2026
„Andrei, du-te dracu’, băi, mizerabilule!”
Am interpretat mesajul constructiv, cu accent pe „băi” (adică baie) și pe „mizerabilule”, așa că m-am dus direct la bazin pentru două ore de înot și ceva saună.
Mă simt deja mai puțin mizerabil.
Acum vă las. Mă duc să-mi cumpăr banane (pentru potasiu).
Mulțumesc pentru feedback și pentru implicarea în procesul meu de dezvoltare personală... 🙂
20/06/2026
Românii sunt una dintre cele mai bețive națiuni din lume (locul 1, mai exact). Nu e o insultă, nu e o impresie, e statistică. Și cred că de aici pornesc mai multe dintre problemele noastre decât suntem dispuși să recunoaștem.
Alcoolul nu este doar un „viciu social” sau o metodă de relaxare. Este o substanță neurotoxică. Cu alte cuvinte, îți afectează creierul. Consumat constant, reduce capacitatea de concentrare, afectează memoria, slăbește autocontrolul și capacitatea de a lua decizii bune. Pe scurt, te face mai puțin lucid, mai impulsiv și mai puțin capabil să gândești pe termen lung.
Apoi ne mirăm că avem niveluri ridicate de violență domestică, accidente rutiere, datorii, conflicte familiale, abandon școlar și probleme de sănătate. Ne prefacem că sunt fenomene separate, când de multe ori au aceeași rădăcină: consumul excesiv de alcool, normalizat și chiar celebrat cultural.
În România, refuzul unui pahar este adesea privit mai ciudat decât consumul a cinci. Avem glume despre beție, cântece despre beție, tradiții construite în jurul beției și o toleranță enormă față de efectele ei. În schimb, vorbim foarte puțin despre costul real: ani de viață pierduți, familii distruse și un nivel general de funcționare intelectuală și emoțională mult sub potențial.
Poate că una dintre cele mai importante reforme de care avem nevoie nu este politică, economică sau administrativă. Poate că începe mult mai simplu: cu mai puțin alcool și mai multă luciditate...
„UE ne-a furat bogățiile!”
Hai să analizăm logic afirmația asta.
Varianta 1: este adevărată.
Dacă Uniunea Europeană ne-a „furat bogățiile”, atunci nu putea face asta fără acordul, acceptul sau complicitatea celor care au condus România. Cine a guvernat cea mai mare parte a ultimilor 36 de ani? În principal PSD, singur sau în diverse alianțe. Cine a votat Psd? Tu.
Varianta 2: nu este adevărată.
În acest caz, bogățiile nu au fost furate, ci prost administrate. Multe companii de stat care gestionau resurse importante au fost ani la rând ineficiente, politizate, falimentare sau pe pierdere. Alte resurse nici măcar nu sunt exploatate la un nivel semnificativ: gaze, minerale, ape minerale, terenuri și multe altele.
În ambele variante, problema principală nu este Bruxelles-ul, ci modul în care România a fost guvernată.
Dacă cineva susține că UE ne-a furat bogățiile, atunci trebuie să răspundă și la întrebarea: cine a permis asta?
Iar dacă nu ne-au fost furate, atunci de ce după decenii de administrație avem încă atâtea resurse nevalorificate?...
Click here to claim your Sponsored Listing.
Category
Contact the public figure
Website
Address
Bucharest