Hippo Atelier Creativ
Suntem Hippo atelier – un mic atelier de creatie si productie care incearca sa promoveze prin ceea ce face bunul gust, simplitatea si firescul.
Prin creatiile noastre speram sa le insuflam celor mici dragostea pentru frumos, pentru lucrurile simple si firesti varstei lor. Nu vrem sa-i maturizam inainte de vreme, ci sa-i incurajam si sa-i ajutam sa-si pastreze cat mai mut timp candoarea si inocenta cu care au fost inzestrati. Incercam sa imbinam procesul de invatare cu joaca pentru ca stim ca pentru un copil, jocul nu este niciodata superf
17/06/2026
Povestea acestei ilustrații începe cu o căsuța cu îngeraș. O căsuța din aceea mică, din carton, de agațat in brad, pe care am făcut-o acum câțiva ani. Ceva aparent neînsemnat. Căsuța a ajuns însa la cineva care a păstrat-o cu drag, Crăciun după Crăciun, oferindu-i un loc special printre globurile de tot felul. Iar acum, persoana respectivă a venit parcă de nicăieri, cu acesta comanda, care are și ea o poveste specială, mult prea personală insă ca să o pot împărtăși aici. Un șir de "coincidențe" frumoase. Mulțumesc!
15/06/2026
Poate vă era dor de aceasta drăgălășenie pufoasă. Bună dimineața la cafeluță cu Moche! ☕️🐱
04/06/2026
Cu balonul, deasupra munților, într-o nouă aventură, spre gimnaziu!
Încă mai puteți comanda diplome personalizate sau din cele disponibile pe pagina :)
02/06/2026
Ieri, de 1 iunie, copiii mei au fost la film, iar eu am mers cu Asociația Pro ECT la copilașii de la Maria Curie. Deși ne pregătisem intens, părea că planetele nu prea se aliniază. Comanda noastră cu rechizitele pe care trebuia să le punem în pachețele era blocată în depozit, în plus, aflasem că peste o oră urma să vină o altă asociație, care organiza o petrecere foarte mare în sala de evenimente. Și să nu înțelegeți ca asta ar fi ceva ce ne supăra, dimpotrivă, ne-am bucurat că și alții s-au gândit la cei mici, numai ca trebuia să ne facem treaba în timp util, ca să nu ne suprapunem. Până la urmă, toate s-au aranjat, și abia la finalul zilei mi-am dat seama, ce oportunitate am avut, de fapt. Colegele mele și-au făcut atelierul pe îndelete, cu cei câțiva copilași de pe secția de chirurgie, au jucat mima, au povestit, ne-am jucat și cu baloane și a fost o atmosferă caldă, ca-n familie. Eu și Anda am mers să adăugăm cărți în bibliotecile de pe holul secțiilor și sa împărțim dulciuri și baloane copiilor din saloane care nu au putut veni la atelier. E singura dată când nu am făcut poze pentru că mi-am uitat telefonul pe hol (și cred ca a fost mai bine), așa că am doar aceste poze făcute pe fuga de Anda. Eu m-am întors acasă cu o energie bună și cu bucuria de a fi cunoscut câțiva copii minunați.
L-am întâlnit pe, B care este elev la seminar și care citea Orwell și Dostoievski, dar și pe Ș - o fetiță de 9 ani care mi-a zis cu tristețe ca ea nu citește f bine fiindcă a fost în spital când colegii ei învățau să citească (i-am dăruit o carte cu căței și tare s-a bucurat).
L-am mai întâlnit pe N - un băiețel adorabil și puțin peltic care tot timpul a vorbit de sora lui mai mică (a cerut sa îi desenez un balon cu pisici și și-a ales cartea cu pisici pentru ca pisicile sunt preferatele surorii lui) și de de tatăl lui care este poștaș.
Am cunoscut-o si pe A - o fată de 13 ani, internată la cardio, cu un chip incredibil de frumos si blând, căreia am reușit sa îi smulg un zâmbet discret. Și pe M care mi-a promis ca nu o sa mai stea atât de mult pe telefon și o citească din cartea dăruită.
Ar mai fi multe de zis si de scris, dar niciodată nu știu cât sa pun aici si cât sa țin pentru mine. Uneori, nici nu știu dacă nu ar trebui sa țin numai pentru mine aceste experiențe. Dar azi, așa am simțit. Să va zic și vouă. Fără să vă cer să donați sau să dați like sau altceva decât să vă gândiți la ei, la acești copii. Și gândurile astea frumoase să se adune, undeva și să facă lumea măcar un pic de tot, mai BUNĂ.
La mulți ani, copii!
19/05/2026
Azi nu sunt in cea mai buna forma așa ca ma motivez cu încă o mica bucurie primită de la Asociația Pro ECT
13/05/2026
O carticica mai veche, pe care mi-am tot dorit sa o readuc la lumina. Cu sprijinul asociației, nu numai ca o vom tipări, dar va fi si inspirație pentru atelierele creative de la spital. Primul atelier, joi, 14 mai
11/05/2026
Am găsit acum câteva săptămâni o mapă cu diplome de când eram copil: de la grădi, de la școală, de la cele câteva concursuri la care am fost. Dincolo de o bucată de hârtie, mi-am dat seama fiecare diploma marchează o experiența, o etapa prin care am trecut și din care sigur am învățat ceva. Eu chiar m-am bucurat de acest mic moment nostalgic și de aceea încerc, atunci când desenez o diplomă, să mă gândesc ca cineva o va găsi peste ani și va zâmbi lung, cu gândul la copilăria lui.
Aveți aici colecția noastră de diplome pentru sfârșit de an și desigur ca putem face și modele noi.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4071033542986480&type=3
08/05/2026
Vaaai, nu credeam ca un simplu balon ne poate da atâtea bătăi de cap. Modificări, răsturnări de situație și stres ca nu vom termina la timp. Dar, ieri am primit aceste poze și mi se pare ca au ieșit perfect tricourile personalizate pentru clasa Ancăi, una dintre cele mai implicate învățătoare pe care o cunosc. Ma bucur ca i-am fost alături in cei 5 ani, de la clasa 0 pana la clasa a 4-a.
*cu acesta ocazie, va anunț ca pot prelua comenzi ptr finalul de an, diplome, semne de carte si ce idei mai aveți voi.
29/04/2026
Ce bucurie să facem parte din acesta familie frumoasă!
Frumusețea unor începuturi vine adesea din muncă susținută și dintr-o speranță neclintită 😊
Astăzi ne bucurăm să vă anunțăm că proiectul nostru denumit „Intervenție culturală prin ateliere de creație și sesiuni interactive pentru copiii de la Spitalul Maria Curie” — a obținut finanțare prin
Administrația Fondului Cultural Național🩷🩵
Pentru noi, echipa Asociației Pro Educație Cultură și tehnologie, această finanțare înseamnă mai mult decât un buget. Înseamnă că putem fi, în mod constant, acolo pentru copiii internați pe termen lung, cu ateliere de lectură, joc și activități creative care aduc libertate, curiozitate și un strop de bucurie în viața lor de zi cu zi.
Ne dorim ca, prin acest proiect, să folosim lectura, jocul și activitățile creative ca formă de intervenție culturală, oferind acces real la educație și cultură copiilor spitalizați, mai ales celor din medii vulnerabile. Actualizăm bibliotecile din spital, aducem materiale educative și contribuim, pas cu pas, la reducerea efectelor negative ale spitalizării și la o reintegrare mai ușoară în școală.
Mai concret, ne propunem să ajungem la cel puțin 400 de copii prin promovarea lecturii și ateliere de lectură, prin completarea fondului de carte al spitalului și prin încurajarea timpului de calitate petrecut împreună cu părinții.
Noi am făcut tot ce a ținut de noi ca acest proiect să prindă viață. Dacă și tu simți că vrei să susții mai departe acest demers, o poți face simplu, prin redirecționarea a 3,5% din impozitul pe venit, completând formularul 230 pe care îl regăsiți atașat.
Mulțumim că faceți parte din povestea noastră!🥹
Cu bucurie și recunoștință, echipa Asociației Pro ECT.
12/04/2026
Hristos a inviat!
Desen facut de Gabriela azi noapte, incercand sa nu adorma in timpul slujbei de Inviere ☺️
Click here to claim your Sponsored Listing.
Category
Contact the business
Telephone
Website
Address
Bucharest