Liviu Andrei
Donații: Revolut 0786182442 * PayPal: [email protected] * Cont: RO79UGBI0000142026252RON Pionierul literaturii ultramoderne românești.
Artizanul literaturii de cuțit.
😁 Viața după ce te-a lăsat nevasta...
❌😁 Avertisment serios ‼️
😢 REFUZ SĂ AJUT BAGABONȚEALA, ȚYGĂNIA ȘI ȘMENĂREALA
Cine cunoaște în detaliu structura micului, dar inimosului, nostru proiecțel umanitar știe cât de greu e să ajuți un omuleț al străzii. Cumplit de greu... Cred că e comparabilă cu o luptă cu cancerul. Poare o și depășește.
În primul rând, când îți încolțește gândul să ajuți un omuleț al străzii trebuie să te gândești luni de zile dacă el merită ditamai sacrificiul, dacă merită să-i suporți metehnele de început (schizofrenie acută, păduchi, barbă de pitic) plus anturajul nenorocit.
😢 Sărmanul Costel (zis Conopidă), din păcate, n-a trecut de evaluarea mea, din pricină că are un anturaj prea înțesat, iar eu mi-am impus ca hotar umanitar zona aia de metrou Apărătorii Patriei.
Zona aia de metrou și tentativa aia de parc cu câteva bănci e o pepinieră veșnică de boschetărie, cerșeală și multe ale îndeletniciri ce se întind până spre Drumul Crețeștilor și după, înspre rămășițele secției 26 de Poliție. E o zonă tampon în care se bat în cap cel puțin 3 clanuri, iar ca eu să vin și să fac haiducie umanitară acolo, e de-a dreptul periculos. ❌ I-aș răzbi, dar cu ce costuri și cu ce pierderi...
😔 Cu Costel e plăcut să stai la vorbă. E un băiat deosebit, dar e în mai multe luntri, iar mie îmi trebuie devotament și simțire divină. Altfel, nu dau drumul la robinet și umblat pentru a te ajuta.
Sigur, a avut un moment în care încerca să vină spre zonele mele calme, la "adăpat", dar îl respingeau ceilalți care erau deja în proiect. De cm ajungea la "poartă" îl lătrau puternic. N-a stăruit suficient..
Evaluarea lui finală au făcută chiar ei. Au zis că "fără Conopidă, că e carditor".
Totuși, fără să știe ei, am mai venit pe furiș la el și l-am mai uns cu câte ceva. Nu m-a lăsat inima... Am avut remușcări.
Dar asta e... Unde nu se poate, nu se poate.
În cazul lui, carapacea de golănet e prea mare, și, ca să ajungă 10 lei la el pentru o merdenea caldă, aș cheltui 100 ca să sparg carapacea și să potolesc zestrea de pe lângă el. Plus alți 100, ca s-o mănânce în liniște, fără sughițători lângă el.
Costurile extragerii definitive ar fi mult prea mari. Și luptă intensă, timp, stres, pericol. Și trebuie să vrea și el, cu toată ființa. Practic, e comparabil cu răscumpărarea unei fete de la produs. Poate chiar peste.
Îi salvez viața, îi schimb calea, dar el trebuie să vină cu 20% din luptă, să-l simt că vrea să iasă din rahat. Dar dacă el nu pune osul la salvarea lui, eu ce să fac...
🙏 Dacă aici pe Facebook m-am axat pe partea umanitară, am tot postat pe canalul nostru de YouTube (Fripturile Bucureștilor) partea mai nevăzută.
Păcat de vechiul canal... Mi l-au închis fiindcă prezentam prea dur lucrurile. A fost un canal unic... Brute rau le arătam... Cel nou e mai dulce și (cred eu) mai bun decât orice e acum pe toată media. Chiar și așa softificat. Sunt sute de videouri și shorts. Poate vă veți abona și unii dintre voi.
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
08/06/2026
‼️ UPDATE ‼️
😢😢 🐺🦊 E "FARDAT" DE PARCĂ E RATON, SĂRACU'...
Până la urmă, am făcut rost de ceva unsoare dintr-o donație a singurului om bun care a răspuns apelului nostru disperat, și am ajuns la bietul Comisaru la spital, dar cu o plăsuță mică-mică.
Bine măcar că pe lângă niște portocale i-am luat și lui o pereche de papuci dinăia din Lidl...
😔 Stătea și el desculț, săracu'...
Mâine o să încerc să merg iar. Sper să am și ce...
Mă așteaptă și el...
🩸🩸 El tot insistă că a căzut, dar are ochii de parcă e raton, iar nasul e spart complet și sticlește de bulion închegat pe nări. Nu pot să-l conving să spună.
✅Pare ok îngrijit în salon, să știți. N-am ce comenta. Chiar nu am.
Am discutat și cu medicul și cu asistentele și aș vrea să încerc prin insistențele mele un transfer la Spitalul Alexandru Obregia. Totul e să dorească și bietul om... Dar știe ce e pe-acolo și e foarte reticent. Nu știu dacă o să vrea să stea pe la Supraveghere. Că eu așa aș vrea... Să începem cu supraveghere, să diminueze din sevraj.
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe bietul Comisaru, pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !..................................................................................
😢‼️ BIETUL COMISARU A AJUNS LA SPITAL ȘI ARE MARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU
Din păcate, strada s-a dovedit din nou nemiloasă pentru sărmanul Mircea (zis Comisaru).
Ca toți omuleții străzii, el nu recunoaște, dar cred a fost caftit din nou. Era plin de sânge... Nasul spart, ochii loviți.
🩸 Zice că a căzut pe o piatră. La cm arată de rău, cred că a fost Piatra Craiului, dar asta e.
Trebuie să merg de urgență cu o plăsuță la el la spital și să mă asigur că e îngrijit cm trebuie.
Dar plăsuța aia de spital trebuie și ea luată cu ceva.
Suntem terminați... Nici de-o apă nu mai avem, darămite de tot ce i-ar trebui și lui acolo.
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe bietul Comisaru, pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
08/06/2026
😢‼️ BIETUL COMISARU A AJUNS LA SPITAL ȘI ARE MARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU
Din păcate, strada s-a dovedit din nou nemiloasă pentru sărmanul Mircea (zis Comisaru).
Ca toți omuleții străzii, el nu recunoaște, dar cred a fost caftit din nou. Era plin de sânge... Nasul spart, ochii loviți.
🩸 Zice că a căzut pe o piatră. La cm arată de rău, cred că a fost Piatra Craiului, dar asta e.
Trebuie să merg de urgență cu o plăsuță la el la spital și să mă asigur că e îngrijit cm trebuie.
Dar plăsuța aia de spital trebuie și ea luată cu ceva.
Suntem terminați... Nici de-o apă nu mai avem, darămite de tot ce i-ar trebui și lui acolo.
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe bietul Comisaru, pe sărmanii băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
❌✅ JACQUES-YVES... COSTEL
Uneori, micile detalii te aduc în urmă cu 20 de ani, unde era mai bine sau mai rău.
În cazul bietului Costel, era mult mai bine...
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
08/06/2026
🖐️👋 MÂINI MURDARE, DAR CURATE
Nu e nimic mai sfânt pe lumea astea decât să fii lăsat să ajuți. Cuvintele, vorbele și tânguirile nu ajută la nimic.
Fapta bună făcută bine... Ea e totul.
Mizeria de pe mâinile unui amărât căzut pe stradă e nimic în comparație cu mizeria din sufletul multor închipuiți care se dau buni creștin sau buni atei...
În deșteptăciunea lor de rahat, deschid larg porțile Iadului și își vâră sufletul acru în raza posesiunii totale mimând atotcunoașterea, aruncând proiectile de idei nătângi, dar poleite cu iscuseală.
Începe săptămâna cu o fapta bună, om bun! Lasă vorba și procrastinarea... Fă bine! Nu mai vorbi, nu mai cântări !
‼️ Ajutați-ne, prieteni ! Suntem terminați de tot... Nu mai avem de niciunele...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
07/06/2026
👕👖🧥 ÎNȚOLIT CA ÎN MIAMI VICE
La cât de bolnăvior e psihic, mintea sărmanului Adrian a rămas țintuită undeva în anii '90 și 2000, atunci când la noi în Românica încă mai pulsa societal ceea ce alte țări trăiseră la finele anilor '70 și în toată decada anilor '80.
🟥 Ca o paranteză, amintiți-vă doar că nici n-a trecut bine prima zi de când Ceaușescu a primit un glonte de kalaș în carici, iar la noi a înviat brusc Bruzli sau Brucele.
Practic, Bruce Lee i-a luat locul dictatorului, dar le-a mai făcut un pic de loc pe tron lui Geac Noris, CichiCean, totul pe fond muzical de Elvis. Nu au stat mult la conducere, căci i-au spart repede Arnold, Vandam și Stalone. Românul era avid de bătaie. Ca și acum.
😔 Revenind la bietul Adrian și la bătaia primită acum ceva vreme - e mai bine. I-au rămas doar cicatricile și foamea.
Azi a fost duminică și nu am avut ce să le iau și băieților.
De fapt, n-am avut cu ce... Am împărțit o pâine la șapte câini, cm s-ar spune...
Totuși, pe Adrian l-am înțolit ca în Miami Vice.
S-a bucurat mult, săracu'. Așa flămând cm e...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe sărmanul Adrian, pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
🟥❌ ADEVĂRUL ADEVĂRAT
În România, pentru femeile căzute pe străzi sunt facilități sociale nenumărate. Se împute ajutorul... Aș putea spune că e matriarhat umanitar. E un huzur de neînchipuit în care se bagă și pe dreapta, mult de tot.
Pentru bărbați, însă, e exterminare curată.
😢Multă lume răutăcioasă sau nenorocită de-a dreptul urlă că de ce omuleții necăjiți nu merg măcar iarna, pe vreme rea, în "lagărele" în care sunt "invitați" de milițienii locali și asistenți sociali sătui de campanie electorală și potcoviți cu o facultate obscură, la fel de prolifică acum cm era Agronomia pe timpul lu' Ceaușescu.
O dată pe an, când dă frigul, studenții luați cu arcanu' de la facultatea asta de kăkat, alături de sinecurile de la DGASMB se prefac că răscolesc Bucureștiul de boschetari și îi duc la bine, la căldură. O mare vrăjelă. Campania e, dar e un eșec total. O pierdere de resurse și timp. Se duc pe la vreo trei amărâți, le pun lanterna-n ochi și îi întrebă nervos dacă vor să meargă la staul, grajd, lagăr. Normal că nu vrea nimeni...
🩸Asistența socială de stat din România e zero prăjit. E doar recompensa sărată ca o murătură pentru munca depusă la partid, în campania electorală, sau balotarea fâșneață a unora mai de soi dintr-un ONG hoț, în care ai învățat de la mame de securiști (gen șefe de tip vicepremiera noastră pusă, nu aleasă) să joci teatru infernal, să minți și să răzuiești bani, exact cm înveți cardeli și coțcării pe cameră la pârnaie.
Sunt și excepții. Dar așa de puține... Doamne cât de puține... În București le numeri pe degetele de la mână.
😢 Pentru mine personal, ca om care șterge oameni ai străzii la kkur, "colaborarea" cu asistența socială a fost un dezastru. M-au cardit, mințit, săpat și obturat cm nu m-a frecat nici brigada antitero a se.re.i, când am avut problemele alea cu cărțile cu subiecte moi și cu blogul și toate alea. Cum m-a înfrânat și tocat DGASPC-urile, n-a făcut-o nimeni.
Nu înțeleg de ce nu are nimeni curaj să se înfigă-n ONG-uri și în ăștia?!
Eu am curaj cât soarele sfânt de pe cer, dar nu am putere. 2 zile să scrie procuror pe mine și i-aș face balot pe toți.
✝️ Nu i-aș baga la pârnaie.... Nu... Pedeapsa toată să o facă la ei în centrele ălea de stat cu care se laudă. Și cu alea private cu care au contracte. Acolo, la private, aș băga șefii mici și mari.
Pe jumătate i-aș caza în centrele lor mult-lăudate, iar cealaltă jumătate să se ocupe de ei, pe post de gardieni. Umanitar, în stilul lor. Exact cm au învățat. Să "ajute". Cum se pricep ai mai bine... Asta să fie pedeapsa...
😔 Garantat jumate din ei pier în nici doi ani. Și pe urmă să-i îngropăm la Străulești, în cimitirul săracilor. Și fără nume, în gropița aia de 50 de cm. În arătura aia. Cu codul ăla cu A la început pe crucea aia sfoiegită.
Ce să mai zic... Aș putea asemăna un adăpost pentru oamenii străzii cu un ceapeu dinăla măreț în care se mimeaza binefacerea socialistă.
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
👕👖🧥 ÎNȚOLIT CA ÎN MIAMI VICE
La cât de bolnăvior e psihic, mintea sărmanului Adrian a rămas țintuită undeva în anii '90 și 2000, atunci când la noi în Românica încă mai pulsa societal ceea ce alte țări trăiseră la finele anilor '70 și în toată decada anilor '80.
🟥 Ca o paranteză, amintiți-vă doar că nici n-a trecut bine prima zi de când Ceaușescu a primit un glonte de kalaș în carici, iar la noi a înviat brusc Bruzli sau Brucele.
Practic, Bruce Lee i-a luat locul dictatorului, dar le-a mai făcut un pic de loc pe tron lui Geac Noris, CichiCean, totul pe fond muzical de Elvis. Nu au stat mult la conducere, căci i-au spart repede Arnold, Vandam și Stalone. Românul era avid de bătaie. Ca și acum.
😔 Revenind la bietul Adrian și la bătaia primită acum ceva vreme - e mai bine. I-au rămas doar cicatricile și foamea.
Azi a fost duminică și nu am avut ce să le iau și băieților.
De fapt, n-am avut cu ce... Am împărțit o pâine la șapte câini, cm s-ar spune...
Totuși, pe Adrian l-am înțolit ca în Miami Vice.
S-a bucurat mult, săracu'. Așa flămând cm e...
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe sărmanul Adrian, pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !
Click here to claim your Sponsored Listing.
Category
Contact the public figure
Address
Dorohoi 10
Bucharest
041005