Florin Covaci

Florin Covaci

Share

Ma numesc Florin Covaci, sunt fost Consilier General si Candidat al USR Bucuresti pentru Camera Deputatilor.

Fost Consilier General si Candidat al USR Bucuresti pentru Camera Deputatilor.

07/09/2025

ALERTĂ! EXCLUSIV! O viețuitoare rară a fost descoperită zilele acestea în Pădurea Băneasa.

Am fost informat de mai mulți vecini că o Veveriță Albastră a fost văzută în partea sudică a Pădurii Băneasa. Inițial nu mi-a venit să cred ce aud. I-am rugat pe vecini să îmi reproducă o imagine cu creatura folosind unelte AI. A reieșit această imagine din postare. Un animal superb și din câte înțeleg de la experți, extrem de rară. Se spune că în România ar fi doar 10 exemplare de acest fel.

Fiind un pasionat al faunei de orice fel, am continuat să investighez informația și am făcut apel la vecini să identifice zonele în care a fost observată această creatură superbă. Împreună cu ei, am identificat o serie de drumuri forestiere unde aceasta a fost observată. Este vorba de Vadul Moldovei (zona de la ZOO până în Poligonul de TIR), Strada Padina (latura N-S și jumătate din porțiunea V-E) și Aleea Privighetorilor (zona Casa Albă) - poză în comentarii. Din nefericire zona respectivă, deși încadrată legal ca DRUM FORESTIER, este în mod real un drum public deschis circulației auto. Acest lucru este de nepermis - poză în comentarii.

Am fost să văd cu ochii mei ce se întâmplă acolo. În dreptul Grădinii Zoologice, aflate în proprietatea și administrarea PMB, am observat o mașină G Class cu numere de CT cm era la un pas să calce această frumoasă creatură - poză în comentarii. L-am oprit pe domn și l-am întrebat dacă a văzut că era să omoare această Veveriță Albastră. Mi-a răspuns că era grăbit să ajungă la plajă și nu a văzut veverița. A zis ca este ecologist de rit nou cu sânge liberal. Am empatizat cu dansul și nu am alertat autoritățile. Pur și simplu nu mi-a venit să cred ce am văzut. Am fost nevoit să mă sprijin pe semnul de ACCESUL INTERZIS cu mijloace auto - drum forestier - poză în comentarii. Atunci mi-am dat seama că trebuie să mă implic ca să protejez acest TEMPLU al naturii. Atât eu cât și vecinii mei.

Am tot cochetat în ultimele zile cu ideea de a organiza un ONG de protejare și conservare a acestei viețuitoare, aș putea spune chiar nobilă. Cred că este nevoie să ne unim forțele cu o mână de locuitori din imediata proximitate a Pădurii Băneasa să facem acest deziderat, o realitate. Acest demers nu este benefic doar pentru noi dar și pentru cei din București și toată România. Asociația noastră se va numi: Grupul de inițiativă Veverița Albastră. Așteptăm confirmarea privind rezervarea de nume de la judecătorie.

În urma analizelor mele dar și a recomandărilor vecinilor, solicităm autorităților competente să dispună imediat următoarele măsuri:

1. Închiderea imediată a drumului Vadul Moldovei de la Giratoriul Erou Iancu Nicolae- ZOO și Poligonul de TIR - Veverița Albastră de Pădurea Băneasa (de București) nu se poate împerechea cu Veverița Albastră de Pădurea Tunari (de Ilfov). Au fost identificate 2 exemplare în zonă. Veverița cu coada mare era masculul iar cea cu codița mai mică era femela. Dacă vor fi călcate de vreo mașină care circulă ilegal pe acolo?

2. Închiderea imediată a drumului forestier Privighetorilor din zona Casa Albă - acolo sunt câteva parcuri pentru copii dar și niște terenuri de baschet care pot afecta prin zgomot micuța vietate. Tot acolo a anunțat domnul primar un centru de biciclete, care chiar dacă este mai mereu închis, ar putea afecta bioritmul Veveriței. Urmează și cateva blocuri despre care nu vorbește nimeni. Cât să mai permitem așa ceva?

3. Închiderea imediată a drumului forestier Padina (axa N-S și jumătate din axa V-E) - fluxul foarte mare de acces secundar în DN1 este extrem de periculos pentru producția de ghinde de calitate în zonă. Particulele PM2.5, PM5 și PM10 afectează alimentația acestei creaturi deosebite. Traficul zilnic de zeci de mii de mașini care tranzitează în mod ilegal, printr-un drum forestier, trebuie să înceteze. Tot în zonă există riscul ca Veverița Albastră să fie prinsă în gardurile electrice ale unității militare cu statut NATO dar și cele ghimpate ale Academiei de Poliție.

4. Realizarea imediată a unui pasaj pentru faună peste DN1 - Propunem un pasaj verde peste DN1 ca să putem ajuta Veverița Albastră de Băneasa și cea de Tunari să ajungă cu ușurință la verișorii lor de peste DN1 din zona Pădurii Jandarmeriei. Ne imaginăm că acest pasaj să înceapă de la noul complex imobiliar Cortina Residence până la Stejarii. Toate aceste 3 corpuri de păduri fac parte din Centura Verde a Capitalei și trebuiesc interconectate.

Suntem mulți, organizați și determinați. Ne-am adunat să cerem ce este normal. Conservarea animalelor din zonă cu orice preț. Indiferent de nevoile celor care locuiesc în imediata proximitate a acestei Veverițe Albastre.

Înainte să demarăm acțiuni de impunere forțată a acestor deziderate, facem apel la cele 40 de ONG-uri care au semnat recent o petiție similară de protecție a Pădurii Băneasa, să ne contacteze. Vrem să stăm la masă cu voi și să discutăm despre această situație. Considerăm că doar în momentul în care veți avea toate informațiile pe masă vă puteți asuma pe deplin o decizie. Noi vă stăm la dispoziție.

Gurile rele zic că umblăm cu “veverița vopsită” dar intențiile noastre sunt cât se poate de pure și centrate pe generarea de consens. În fapt ne dorim să stăm la un “bonfire” care să ne ajute să vedem cat de multe avem în comun și cât de puține ne separă.

Rugăm ca cei care locuiesc în proximitatea imediată a problemei, să comenteze la această postare cu eventuale locații prin care a fost văzută Veverița Albastră de către ei. Includeți locație și context. Comentariul cu cele mai multe like-uri va primi o miniatură Mercedes G Class (model electric) - poza în comentarii.

Vă mulțumesc pentru atenția acordată acestei probleme și vă stau la dispoziție.

Florin Covaci,
Locuitor din imediata proximitate a Pădurii Băneasa și mai nou expert în conservare

Grupul de inițiativă Veverița Albastră

04/09/2025

Noaptea, ca... Romsilva. Noul director general își începe mandatul cu deschiderea circulației auto pe un drum forestier, cu riscul distrugerii Pădurii Băneasa - România curată 01/09/2025

ALERTA: Acesta nu este un drum deschis circulatiei publice. Este un acces pentru puternic restictionat dedicat riveranilor.

Mihai Goţiu, iti respect activitatea de protectie a mediului si va urmaresc de mai bine de 10 ani. Chiar am apelat la experienta ta in cateva ocazii. Am fost coleg cu Ana si am apreciat mereu gradul ei de implicare civica si capacitatea ei de a lupta pana la capat pentru ceea ce crede. Cred ca si ea stie ca si eu sunt la fel. Am sustinut demersurile ei in foarte multe teme de interes public pentru bucuresteni insa, din pacate, pe tema celor 2 hotarari de CGMB promovate in 2024 (HCGMB 100 si 130) nu am fost de acord. Ana a fost printre singurii, de altfel din tot consiliul general, care a votat abtinere la proiectul privind reglementarea statutului Vadului Moldovei si deschiderea circulatiei publice timp de 5 ani. Imi aduc aminte si acum ziua in care i-am multumit ca a ales doar sa se abtina la proiectul respectiv. Chiar daca pe tema respectiva am avut opinii divergente, respectul mutual pe care ni-l purtam a facut sa ne ascultam unul pe altul si sa ne respectam argumentele dar si pozitionarile ideologice diferite. In mod surpinzator pentru cei care ma considera un inamic al padurii va anunt cu parere de rau (pentru voi) ca sunt un sustinator al protejarii Padurii Baneasa in mod sustenabil pe termen cat mai lung. Am plantat puieti si am finantat activitati de impadurire. Avem nevoie de acest plaman al orasului. Noi, cei care locuim chiar langa ea, intelegem asta si vrem sa o protejam. Din pacate cadrul legislativ prezent nu permite o buna intretinere a copacilor cazuti din Padurea Baneasa. Fiecare tentativa de eliberare a materialului lemnos de catre Romsilva vine la pachet cu certuri, scandaluri si procese. Chiar daca acel demers ar face bine sanatatii padurii.

D**a o furtuna devastatoare din Iulie, care a afectat semnificativ zona, ne aflam in situatia nefericita in care mii de copaci au fost rupti si/sau culcati cu totul la pamant din radacini. Copacii cazuti sunt uscati si se pot aprinde cu usurinta in orice moment. ALERTA ta putea fi insasi acest aspect: RISCUL IMINENT de incendiu in Padurea Baneasa. Incendiu care ne-ar afecta in mod direct pe cei care locuim langa ea. Acest fapt a fost remarcat inclusiv de ISU printr-un memoriu transmis ministerului mediului prin care se cere evacuarea materialului lemnos si pastrarea drumurilor forestiere deschise, in mod special in cazul calamitatilor/urgentelor la siguranta umana. Consideram ca un cadru legislativ corect promovat de Ministerul Mediului, in consens cu societatea civila si locuitorii din imediata proximitate, poate rezolva atat acest aspect cat si necesitatea de a avea un acces sigur pentru locuitori catre orasul in care platesc taxe si impozite.

Continuare - punct de vedere 2 din 2

Te rog sa imi permiti sa adaug cateva mentiuni legate de articolul mai sus mentionat:

1. Deschiderea unei cai de acces pe drumurile forestiere este dorita in proportie covarsitoare de catre locuitorii cartierului. In urma unui sondaj de pe grupul intern al comunitatii, un numar de aproximativ 1 700 de vecini au votat in proportie de 99% pentru deschiderea drumului. Afirmatia cm ca accesul catre orasul in care platim taxe si impozite este "Dorit de o parte a locuitorilor din ansamblul rezidențial Greenfield" are ca scop sa minimizeze necesitatea stringenta a locuitorilor. Pentru cine are minima experienta in statistica si esantionaj, putem afirma ca este "Dorita de toata lumea din ansamblul Greenfield. Cu mici abateri nesemnificative statistic". Link poza sondaj - https://imgur.com/a/XRPjSFT

2. Drumul Consolight-Padina mentionat in articol nu este un drum public. Este un acces de riverani al locuitorilor din cartierul nostru pe baza unei taxe de trecere (peiaj). Cum sunt sigur ca ai experienta patrimoniala exhaustiva, inclusiv in proximitatea subiectului in cauza, ai capacitatea de a diferentia intre un drum public si un acces dedicat riveranilor. Accesul public este neingradit si nerestrictionat. Accesul dedicat riveranilor este ceva total diferit si are implicatii restrictive cu privire la cine poate sau nu utiliza un anumit drum. Acest drum, la cererea Federatiei, este extrem de restrictionat tocmai pentru a nu afecta fauna si flora inconjuratoare. Este un drum sens unic (evacuare) folosit strict de membri Federatiei - cu sistem LPR la ambele capete pentru a evita abuzul, limitat la tonaj si inaltime, cu restrictie de viteza de 30km/h (nu poti merge mai repede de 20km/h oricum), cu interdictie de claxonare si stationare. Pentru a nu afecta promenada si experienta de relaxare a celor care vin in weekend sa se bucure de padure, exista o interdictie de circulatie in weekend. Asadar drumul este deschis doar de luni pana vineri. Nu pot sa nu remarc ca inclusiv cel care ti-a trimis acele poze foloseste acel drum avand in vedere ca numarul de inmatriculare a fost identificat de sistemul LPR si bariera s-a ridicat. Link poza bariera si restrictii - https://imgur.com/a/ddFUWpo

3. Contractul dintre Federatie si Romsilva privind acest drum a fost atacat in instanta de catre Dan Trifu. Probabil cunoasteti la fel de bine, ca si mine, afinitatea acestui activist in a sabota permanent activitatea IMPACT. Indiferent de implicatiile asupra celor 7 000 de locuitori pe care ii considera niste unelte ale dezvoltatorului. Nu suntem considerati oameni de catre el, nu avem nevoi, dorinte si asteptari de la autoritatile publice. Momentan este implicat in procesul Nordis. Toata lauda ca e prieten cu Nicusor s-a intors intr-un final asupra lui. In fine, acest proces a dus la o decizie initiala favorabila Federatiei, urmand ca luna aceasta sa se inchida definitiv speta. Veti respecta o decizie definitva a instantei in aceasta speta? Link portal - https://imgur.com/a/sXVoC3U

4. Salutam si sustinem demersul doamnei Ministra a Mediului, Diana Buzoianu. Suntem increzatori ca are capacitatea de a genera un compromis functional atat pentru cei pasionati de protectia mediului cat si de catre cei care traiesc zilnic langa Padurea Baneasa. Noi locuitorii din zona suntem cei care igienizeaza padurea prin activitati comunitare. Noi locuitorii din zona suntem cei care sunam la politie cand sunt taieri ilegale - nu cei care doar din convingere ideologica, situati la mare distanta de ea, vor sa o protejeze. Noi locuitorii avem de castigat din intretinerea corecta si sustenabila a Padurii Baneasa - in avantajul tuturor bucurestenilor care beneficiaza de acest plaman al oraslui. Consideram ca un cadru legislativ corect fundamentant sub incadrarea de "arie naturala protejata" ar permite Romsilva sa gestioneze cel mai bine intretinerea acestei comori naturale a orasului nostru. Link scrisoare deschisa federatie - https://fb.watch/BRuyELmG4i/

5. Nu am cm sa nu remarc ca ai facut referire la o "largă coaliție de organizații civice" care sustin blocarea drumului acesta. In fapt, izvorul acestui scandal cu privire la contractul cu taxa de trecere, cm probabil sunt altele mii prin tara, a avut de-a face cu un proiect de hotarare pe agenda CGMB care urmarea: exproprieri masive ale proprietarilor privati din Padurea Baneasa - cu cele mai dubioase scheme de retrocedari cunoscute in Romania; organizarea unui comitet mixt ONG-uri si autoritati locale care ar fi urmat sa aiba control pe autorizarea tuturor evenimentelor comerciale, sportive si culturale din Padurea Baneasa; abrogarea tacita a HCGMB 100 si 130/2024 privind deschiderea temporara a Vadului Moldovei - hotarari care sunt in sertarul Ministerului Mediului si care sunt inca in efect; exproprierea terenurilor din proximitatea Padurii Baneasa; angajarea de rangeri de catre acelasi comitet mixt pentru pazirea padurii. Sunt increzator ca aceasta "largă coaliție de organizații civice" va analiza cu atentie proiectul in cauza si isi vor reconsidera pozitia. Toate aceste aspecte mentionate de mine sunt prezente in nota de fundametare a proiectului, nota care prezinta in detaliu toate aceste planuri. Ne bucuram ca aceasta tema a ajuns pe agenda doamnei Ministra, unde suntem siguri ca o sa avem o dezbatere corecta si echilibrata pe subiect. Link proiect aprobat in HCLS1 - https://drive.google.com/file/d/1i2P8caS9cl6ZCODDvf0NPRseSuZIFdRZ/view?usp=sharing

6. Ma gandesc ca la fel ca si mine, ai experienta de a analiza documente care contin incadrari urbanistice si silvice. Cel mai probabil, mult mai bine ca mine. Asadar, toate afirmatiile cu privire la PERICOLUL IMINENT de construire in Padurea Baneasa de catre privati este nefundamentat legal si a fost combatut adesea ca un fake news alarmist. Doamna Tanti, proprietara de multe hectare in Padurea Baneasa, nici gard nu a putut sa isi puna pe teren. Nu avut niciun cadru legal iar demersul a fost prompt blocat de Romsilva. Singura cale prin care doamna Tanti, Calimachi si altii isi pot face "cash out" la retrocedari este prin exproprieri ale autoritatilor locale sau nationale. Vom fi ferm impotriva acestui demers fiind nenecesar in demersul de incadrare a Padurii Baneasa ca arie naturala protejata. Nu vrem ca ONGisti aparent bine intentionati sa devina agenti imobiliari ai smecherilor retrocedarilor dubioase. Link raspuns DGUAT PMB - https://drive.google.com/file/d/1NiTCNIXcYFqeiZ8AUFTSXOnbsLbxWuJj/view?usp=sharing

Sper ca aceste clarificari te vor ajuta sa intelegeti mai bine tema si din punctul de vedere al locuitorilor.

Numarul meu de telefon il ai sau il poti obtine cu maxima usurinta. Sunt sigur. Iti stau la dispozitie oricand sa discutam pe larg acest subiect.

O zi frumoasa,
Florin

Noaptea, ca... Romsilva. Noul director general își începe mandatul cu deschiderea circulației auto pe un drum forestier, cu riscul distrugerii Pădurii Băneasa - România curată Conducerea USR București și ministra Mediului, Diana Buzoianu, acuzați de cetățeni din București că fac jocul dezvoltatorilor imobiliari din Pădurea Băneasa

31/08/2025

Domnule Mircea Fechet,

Va mai aduceți aminte de această întâlnire?

Ați blocat comentarii si poze la un subiect pe care il aduceți in dezbatere publica. Faceți ura de clasa si puneti egal între locuitori si dezvoltator într-un mod extrem de rușinos. Penibil!

Faceți apel la abuz de putere si cereti anularea unui contract pe baza de taxa de trecere perfect legal. Lăsați demogagica. Sunt mii de contracte cu taxa de trecere mare parte dintre ele pentru riverani. Trebuie sa aveți un rol de mediator si sa căutați compromis. Asta ar face un om de stat. Nu sa instigati ca vuvuzelele de la AUR.

La întâlnirea din această poza v-ati asumat in fata reprezentanților cetățenilor din Greenfield ca veti implementa HCGMB 100 si 130/2024 privind Vadul Moldovei (drumul de la zoo).

Ce s-a întâmplat de atunci? Cine v-a întors? Ati fost influențat de armata de ong-isti care vrea sa îngroape o companie listata pe bursa fara sa ia in calcul ca acolo trăiesc 7000 de oameni (toate astea ca nu si-au primit cota de apartamente) ?

Puneți pe pagina dvs. o poza trunchiata si speriați oamenii ca acolo va fi o autostrada. Fals! Este un drum forestier cu acces doar pentru riverani, cu bariera LPR, 30 km/h maxim, pietruit, cu limita de tonaj si inaltime, interdicție de claxonare si program doar de luni opana vineri. In weekend sa fie folosit fara probleme de toți care vin la relaxare.

Ati generat un adversar inutil in lupta voastră de sabotare a dezvoltatorului. 7 000 de oameni satuli care au început sa se organizeze.

Zi de duminică cu spor si meditație

18/05/2025

Am votat pentru a ne lua România... Înainte! Hai și tu la vot!

15/05/2025

Pornind de la premisa ca Nicusor Dan este autist, așa cm zice George Simion, duminica asta va vedea cm este sa îți iei bătaie de la unul. Prin votul nostru.

Declarația lui Simion este o ofensă gravă pentru toți părinții și toate familiile care au un astfel de caz medical printre ei. Familii care fac eforturi inimaginabile sa plătească terapiile si să își adapteze viața la o noua realitate în urma diagnosticului.

Dacă un copil din Făgăraș a reușit cu toate dificultățile pe care viața i le-a dat să ajungă sa se lupte cot la cot cu un smardoi pentru presedentia țării, merită cu atat mai mult respectul nostru. Și votul nostru. Poate si părinții copiilor cu autism vor sa aiba speranța ca într-o zi copilul lor va putea accede la cea mai înaltă funcție in stat.

Votăm Nicușor Dan! Autist, neautist măcar este Om. Nu o brută. Ca Simion.

13/05/2025

Trăim vremuri importante din punct de vedere istoric. Suntem la o răscruce și, din păcate, nu mai avem posibilitatea să nu alegem una dintre cele două căi. Pentru cei care m-ați mai urmărit, știți că nu sunt străin de politică. Cine mă cunoaște și mă apreciază știe că înțeleg destul de bine ce se întâmplă în jurul nostru.

Dacă alegeți să votați cu Nicușor Dan, alegeți să rămânem pe un traseu pro-european și de piață liberă.

Dacă alegeți să nu votați, ați ales cel mai neinspirat moment din istorie pentru așa ceva.

Dacă alegeți să votați cu George Simion, alegeți ceea ce pare să fie revenirea la un sistem ce se va dovedi foarte rapid ca fiind unul totalitar.

Indiferent ce alegeți, măcar alegeți. Nu este momentul să nu îți asumi un traseu pentru tine și familia ta.

Luați însă în calcul următoarea chestiune, din partea cuiva care în istoria familiei s-a confruntat cu confiscări (naționalizări) statale: Când va începe "Marele Reset" promovat de AUR și Călin Georgescu, o mână de fideli ai cauzei vor decide cine este demn sau nu să își păstreze munca de o viață. Un comentariu pe Facebook, un anumit loc de muncă sau o anumită școală absolvită te poate încadra în zona "trădător de patrie". Pentru acest tip de politicieni, singura modalitate de a schimba o "nomenclatură" cu alta, într-un timp relativ scurt, este prin furt instituțional.

Vă rog să nu ne întoarcem la vremurile cele mai întunecate din istoria noastră. Toți suntem frustrați de modul în care țara asta a fost condusă. Poate toți credem că unul sau altul a dus-o mai bine în mod mai puțin meritat. Însă nu putem să riscăm ca soarta noastră să fie decisă de vreun lider de "cuib" cu exces de zel. Indiferent de cm ai votat.

Pe 18 mai vom avea parte de un "Reset". Sper că vom alege calea reformei, nu a regresului. Hai la vot!

04/05/2025

Noapte albă la CCR.

01/03/2025

Cine face liste, pe liste ajunge. La pachet cu toată familia.

"Emigrăm masiv în țări fără extradare!"

07/12/2024

Initial la TV ne vorbeau sociologii, apoi psihologii si in final psihiatrii. Aici ne-a adus CG si gasca lui de rusofili.

07/12/2024

Daca as fi DIICOT si Ministerul Public as lua la puricat tabara para-militara legionara din padure a lui Eugen Sechila.

Want your public figure to be the top-listed Public Figure in Bucharest?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Category

Telephone

Address


Regina Elisabeta 47
Bucharest