Projekt - Erasmus +

Projekt - Erasmus +

Udostępnij

Projekt Mobilność Uczniów i Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w ramach Akcji 1 - projekty krótkoterminowe(KA122-SCH)

Projekt Mobilność Uczniów i Kadry Edukacji Szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna w ramach Akcji 1 - projekty krótkoterminowe(KA122-SCH)



Beneficjent: V liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Romualda Traugutta w Radomiu

Tytuł projektu: Speaking is my goal. Modern European Citizens

Początek realizacji projektu: 01/03/2022
Czas realizacji: 18 miesięcy

W wyniku konkursu wniosków w

Photos from Projekt - Erasmus +'s post 22/01/2023
Photos from Projekt - Erasmus +'s post 22/01/2023

Nasz projekt Speaking is my goal. Modern European citizens realizowany w ramach progrmu Erasmus+ został zgłoszony przez koordynatorkę projektu do konkursu fotograficznego Selfie+ organizowanego przez Fundację Systemu Edukacji FRSE.
Poprzez dodanie zdjęć oraz opisów działań na platformie Selfie+ realizatorzy projektów mogą pochwalić się swoimi dokonaniami, upowszechniać wyniki pracy nad projektem, a przede wszystkim pokazać potencjalnym przyszłym beneficjentom programów wspieranych przez Fundację, że warto korzystać z oferty FRSE.
Edycja Konkursu Selfie+ 2022 odbyła się pod hasłem: „Wyraź siebie, inspiruj innych”. Nasz projekt startował w kategorii: Twój projekt w jednym ujęciu – za pomocą jednego autorskiego zdjęcia należało przedstawić główny temat działań projektowych oraz krótko opisać działania jakie realizujemy w naszym projekcie. Termin zgłoszeń minął 30 grudnia 2022r.
Konkurs Selfie+ przeznaczony jest dla beneficjentów programów:
• Erasmus+;
• PO WER;
• Europejski Korpus Solidarności;
• Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży;
• Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży.

W konkursie mogły wziąć udział zdjęcia z projektów realizowanych od początku funkcjonowania powyższych programów. Mogli je zgłaszać realizatorzy projektów, których działania zakończyły się lub trwają nadal.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji(FRSE) – Od 1993 r. zarządza europejskimi programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się, pozwalają rozwijać zainteresowania i pasje poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych.
Pełni funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ (od 2014 r.) i Europejskiego Korpusu Solidarności (od 2018 r.). Na arenie międzynarodowej reprezentuje Polskę, a w kraju organizuje nabory i nadzoruje finansowanie projektów. Łączny budżet przeznaczony na inicjatywy realizowane w ramach obu tych przedsięwzięć w latach 2021–2027 przekroczy 29 miliardów euro w skali całej Europy. Realizuje także Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój i program Edukacja finansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W FRSE mieszczą się polskie biura sieci informacji o edukacji w Europie Eurydice, European Language Label (ELL), Zespołu Ekspertów Bolońskich, SALTO-Youth, eTwinning, Eurodesk, a także Krajowe Centrum Europass.
W przeszłości FRSE pełniła także rolę narodowej agencji lub krajowego punktu kontaktowego programów UE.

Photos from Projekt - Erasmus +'s post 06/05/2022

Sprawozdanie podsumowujące projekt Global Climate Change realizowany na platformie cyfrowej eTwinning oraz eTwinningLive Twinspace
Czym jest eTwinnig?
eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie internetowego kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne.
Projekt Global Climate Change ID337183 był pierwszym projektem realizowanym przez zespół Erasmus + od stycznia do kwietnia 2022r w ramach założeń projektu Speaking is my goal. Modern European citizens. Był to międzynarodowy projekt ekologiczny, skierowany do nauczycieli i uczniów, w całości opracowany i wdrożony przez nauczycieli z Turcji. Szkołami partnerskimi było nasze liceum oraz technikum z Węgier.
Języki projektu
angielski, turecki, niemiecki
Grupa wiekowa uczniów
Od 15 do 17
Przedmioty
biologia , geografia , nauki przyrodnicze , ochrona środowiska , język angielski, język niemiecki
Narzędzia TIK
Canva, Dokumenty Google, Prezentacje Google, Jamboard, JigsawPlanet, Google Maps, AvatarMaker, Padlet, Pixton, BlogSpot, ChatForum, Zoom, TwinBoard (TwinSpace projektu), ankieta do strony (TwinSpace projektu)
Ogólnie o projekcie
Ideą tego projektu było nauczenie młodych ludzi czym jest globalna zmiana klimatu, jakie skutki widzimy w jej wyniku i co możemy zrobić, aby temu zapobiec. W tym kontekście staraliśmy się zapewnić uczniom nie tylko samą naukę ale nabywanie wiedzy poprzez wykonywanie przydzielonych zadań i czynności. Poprzez różne działania aktywizujące mające na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat globalnych zmian klimatycznych oraz podnoszących ich świadomość na temat konsekwencji tych zmian i informowanie uczniów o tym, co należy zrobić, aby tym zmianom zapobiec udało nam się pokazać, że wszelkie prace technologiczne i czynniki, takie jak produkcja przemysłowa, recycling, oszczędzanie zasobów, które ułatwiają nam życie, mogą zminimalizować szkody dla środowiska i przekształcić te prawidłowe zachowania w styl życia.

Postęp działań

STYCZEŃ
- Wymiana informacji o projekcie ze szkołami partnerskimi, przygotowanie różnych plakatów o otaczającym nas środowisku i tablic tematycznych do projektu oraz jego promocja.
- Oglądanie na lekcjach filmów dokumentalnych wyjaśniających czym jest efekt cieplarniany i przeprowadzanie eksperymentu z kawałkiem lodu pokazującego jak działa efekt cieplarniany.
- Zasianie roślinek w doniczkach w celu zmniejszenia emisji CO2.
- Stworzenie wspólnego kalendarza ekologicznego. Każdy miesiąc to inne hasło ekologiczne oraz zobrazowane działanie na rzecz środowiska.
LUTY
- Badanie czym są nieodnawialne źródła energii i określenie ich szkód dla środowiska. Tworzenie mapek tych zasobów na przykładzie Polski.
- Badanie czym są odnawialne źródła energii i określanie ich ewentualnych szkód dla środowiska oraz badanie ich korzyści. Tworzenie mapek tych zasobów na przykładzie Polski.
MARZEC
- Odbycie szkolenia na temat czynników powodujących zanieczyszczenie środowiska i sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom. Przeprowadzenie warsztatu recyklingu w celu zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska oraz pokazania jak można przetwarzać różne rzeczy aby móc je ponownie wykorzystywać.
- Przeprowadzenie webinaru na temat korzystania z narzędzi Web 2.0 (Pixton).
- Dostarczenie informacji o śladzie węglowym i obliczanie własnego śladu węglowego oraz przygotowanie komiksów o śladzie węglowym w programie Pixton.
- Wspólne działanie zespołów z tej samej szkoły w celu zwrócenia uwagi na ten problem w ramach Światowego Dnia Wody 22 marca (np.dzień niebieski, przygotowanie tablicy, przygotowanie konkursów, filmiku, robienie prezentacji…)
KWIECIEŃ
- Przeprowadzenie badania logicznego na temat konsekwencji globalnych zmian klimatycznych.
- Przygotowanie prezentacji o różnych parkach narodowych i przedstawienie jej innym zespołom partnerskich szkół na spotkaniu w aplikacji Zoom, aby podkreślić znaczenie bioróżnorodności.
- Promocja projektu na Dniu Otwartym Szkoły oraz wystawa prac recyklingowych zrobionych przez naszych uczniów.
- Ewaluacja projektu i podsumowanie.
Spodziewane rezultaty i korzyści wynikające z projektu
Komunikacja i współpraca między uczniami podniesie ich świadomość zmian zachodzących w świecie, w którym żyją, Posiadanie wiedzy na temat tego, co należy zrobić, aby tym zmianom zapobiec, dlaczego należy chronić zasoby biologiczne, to jedne z oczekiwanych rezultatów tego projektu. Możliwość kontaktu z rówieśnikami z zagranicznych szkół pozwoli na doskonalenie swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Poza tym, jeśli projekt zakłada, że każda z grup wykona część jakieś pracy, uczniowie poczują ciężar odpowiedzialności za całość projektu – muszą dołożyć swoją cegiełkę, by projekt się udał. Realizacja dobrze przemyślanego i dobranego do grupy projektu zwiększa motywację uczniów do nauki, umożliwia im rozwijanie zainteresowań, poznanie nowych narzędzi cyfrowych oraz uczenie się przez działanie i zabawę. Nasi uczniowie mają okazję nawiązać kontakt z rówieśnikami, ale także poznać ich styl pracy, porównać się z nimi i uczyć się od siebie nawzajem. W przypadku naszego projektu międzynarodowego młodzież ma możliwość poznania innej kultury, co pomaga w wyzbyciu się różnych stereotypów na temat innych narodów oraz podkreśleniu wartości samodzielnego i krytycznego myślenia.
Jedną z najważniejszych korzyści eTwinningu jest również współpraca pomiędzy nauczycielami i uczniami. W ramach naszego projektu nauczyciele współpracują i organizują zadania dla swoich uczniów. Odgrywają aktywną rolę, komunikują się, badają, podejmują decyzje, okazują sobie szacunek i zdobywają umiejętności XXI wieku.
Uczniowie zaangażowani w projekt eTwinning Global Climate Change:
Klasa 3A: Amelia Bojarska, Agnieszka Dyfińska, Dominika Figura, Patrycja Olejnik, Aneta Pastuszka, Daria Ryszkowska, Magdalena Stanios
Opiekun: mgr Iwona Rembowska
Klasa 2B: Martyna F***r, Oliwia Gomuła, Sara Kucharska
Opiekun: mgr Magdalena Kosiec
Klasa 1Fs: Aleksandra Borkowicz, Dominika Figarska, Maja Kwiatkowska, Paweł Kwiatkowski, Maja Małecka, Maja Mazurek, Wiktoria Sadownik, Oliwia Zielińska
Opiekun: mgr Sylwia Makuch
Klasa 2A: Aleksandra Kowalczyk
Klasa 2B: Daria Przydatek, Małgorzata Stawarz, Maja Safian
Klasa 3B: Tytus Czubak, Mateusz Kamiński
Opiekun: mgr Barbara Stojak
Naszym uczniom za zaangażowanie, współpracę i pracę zespołową na rzecz projektu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!
Zespół Erasmus+ oraz eTwinning
Iwona Rembowska – koordynator
Ewa Fundowicz
Magdalena Kosiec
Sylwia Makuch
Barbara Stojak

Photos from Projekt - Erasmus +'s post 06/05/2022

22 kwietnia w naszej szkole odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty. Przygotowane atrakcje zaprezentowano w godzinach od 11.00 do 17.00. Zaplanowano szereg ciekawych zajęć, warsztaty, wystawy, projekcje multimedialne, eksperymenty, doświadczenia, quizy, gry i zabawy przeznaczone dla młodzieży, która przyszła tego dnia obejrzeć szkołę. Uczniowie oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka szkoły. Nauczyciele oraz chętni uczniowie postarali się, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zespół Erasmus+ przygotował tablice informacyjne o rozpoczętym w marcu br. projekcie Speaking is my goal. Modern European citizens. Przez cały czas goście mogli zapoznać się z założeniami i organizacją projektu Erasmus+ w naszej szkole, porozmawiać z koordynatorką projektu. Obejrzeli wystawę prac recyklingowych, przygotowaną w całości przez uczniów klasy 3A, biorących udział w międzynarodowym projekcie eTwinning Global Climate Change. Uczniowe ci opowiadali czym jest eTwinning, jak wygląda platforma działań projektowych TwinSpace, na czym polega ich działanie i współpraca w projekcie. Podczas całego pobytu w szkole zwiedzający mogli podziwiać prace konkursowe uczniów nagrodzone i wyróżnione w szkolnym konkursie fotograficznym Woda w Obiektywie oraz plakaty w języku angielskim przygotowane przez uczniów zaangażowanych w eTwinning z okazji Międzynarodowego Dnia Wody w ramach projektu Erasmus+ oraz eTwinning. Dzień Otwarty był interesujący i pełen wrażeń. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania spodobały się zwiedzającym.
Iwona Rembowska

Photos from Projekt - Erasmus +'s post 05/04/2022

Woda to cudowna substancja, ale w pełni doceniamy jej wartość dopiero wtedy kiedy jej brakuje. Dlatego co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku po raz pierwszy do tej akcji włączyła się nasza szkoła. Z tej okazji Zespół Erasmus+ zaplanował szereg akcji w dniach 21 -25 marca. A dokładnie: na godzinach wychowawczych wychowawcy przeprowadzili zajęcia w oparciu o prezentacje przygotowane przez p. Ewę Fundowicz na temat wody, jej dostępności, globalnego znaczenia dla całej Ziemi, niezwykłych właściwościach wody i potrzebie jej ochrony.

Zorganizowaliśmy też kilka innych działań dla uczniów:

1. Po obejrzeniu prezentacji klasy brały udział w grze Kahoot. Uczniowie rozwiązywali ciekawe quizy opracowane przez p.Barbarę Stojak. Dodatkowo mogli wziąć udział w konkursie na Forms również przygotowanym przez p.Barbarę Stojak.
Zwyciężczynią internetowego konkursu szkolnego WODA została Natalia Podkowa z klasy 2A.
2. Odbył się konkurs fotograficzny dla uczniów pt. WODA W OBIEKTYWIE, opracowany i przeprowadzony przez p.Ewę Fundowicz oraz p.Iwonę Rembowską. Wpłynęło bardzo dużo prac. Wszystkie piękne, każda w swoim rodzaju. Dlatego wybór był nie lada trudnym zadaniem. Postanowiliśmy wyłonić 3 najlepsze prace oraz wyróżnić 4.
WYNIKI:
I miejsce: Maria Mazurkiewicz 1E Wiosenne popołudnie
II miejsce: Oliwia Suwała 1A Bez tytułu
III miejsce: Anna Wojcieszek 1H Woda w pudełku
Wyróżnienia:
Katarzyna Kalbarczyk 1A
Wanesa Błasińska 1G
Natalia Bujak 1A
Natalia Podkowa 2A
3. Uczniowie z klas p. Magdaleny Kosiec oraz p.Iwony Rembowskiej przygotowali plakaty oraz życzenia w języku angielskim z okazji Dnia Wody, które zostały wywieszone na tablicach szkolnych.
4. Uczniowie wysłuchali audycji w radiowęźle na temat wody przygotowanej przez p. Sylwię Makuch i poprowadzonej przez uczniów klasy 3B.
5. W dniu szkolnych obchodów Dnia Wody uczniowie mieli na sobie strój w kolorze niebieskim.

Mamy nadzieję, że nasz cel został osiągnięty i zwróciliśmy uwagę na bezcenną wartość wody i jej znaczenie dla całej naszej planety. Dziękujemy wszystkim za udział.

Wnioskiem z naszych działań jest stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za stan wody na Ziemi i niestety samo oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu rzeczy aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. Dzięki tej wiedzy możemy żyć tak aby tej wody zdrowej i czystej nigdy nie zabrakło na Ziemi, bo jak napisał A. Saint-Exupery o wodzie:

Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.

Iwona Rembowska

VLO RADOM ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 22 marca 2022 / FOTORELACJA 22/03/2022

GLOBAL WATER DAY
22 marca na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Wody. Zespół Erasmus+ ,zgodnie z celami projektowymi, zaangażował się w tą akcję.
Wszyscy wiemy, że wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi. Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, jak wielką rolę odgrywa woda, że trzeba ją szanować i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W naszej szkole postanowiliśmy obchodzić ten ważny dzień dla naszej planety.
Czy wiecie ile wody jest w człowieku, produktach spożywczych? Ile wody pitnej jest na Ziemi? Ile wody zużywamy w ciągu doby? My już wiemy i dlatego zachęcamy wszystkich do oszczędzania wody.
Uczniowie przygotowali na ten dzień plakaty oraz łezki z życzeniami związane z wodą, które następnie zostały wywieszone na szkolnej tablicy. Wysłuchali audycji w radiowęźle przygotowanej przez p. Sylwię Makuch i poprowadzonej przez uczniów klasy 3B.
W dniu szkolnych obchodów Dnia Wody uczniowie mieli na sobie strój w kolorze niebieskim. Dzień ten był bowiem Dniem Kolorowym.
Mamy nadzieję, że ten dzień pozostanie w pamięci uczniów i w kolejnym roku wystartujemy z jeszcze innymi fajnymi pomysłami.

VLO RADOM ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 22 marca 2022 / FOTORELACJA

Chcesz aby twoja szkoła była na górze listy Szkoła w Radom?
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Kategoria

Adres


Radom
26-600