PSD Arges
Pagina oficială a PSD Argeș
17/06/2026
🌹🌹🌹Deputata Simona Bucura-Oprescu, reconfirmată în funcția de președintă OFSD Argeș. ”Argeșul pe mâini bune! România pe mâini bune!”
ℹ️În prezența a peste 700 de delegate și invitați din conducerea județeană și națională a PSD, dar și din mediul academic și de afaceri, Organizația Femeilor Social Democrate Argeș și-a ales de conducere în cadrul Conferinței Județene. Deputata Simona Bucura Oprescu, chestor al Camerei Deputaților, a fost reconfirmată în funcția de președintă a OFSD Argeș. Simona Bucura-Oprescu și-a anunțat cu această ocazie și candidatura la funcția de președintă a Organizației Femeilor Social Democrate la nivel național. În funcția de prim-vicepreședinte a OFSD Argeș a fost aleasă Făcăleaţă Ioana. Secretară executivă a OFSD Argeș a fost confirmată Cristina Popa.
📝Moțiunea propusă de deputata Simona Bucura-Oprescu și intitulată ”Argeșul pe mâini bune! România pe mâini bune!” include proiecte pentru politici publice de creștere a natalității, dezvoltarea antreprenoriatului feminin și a economiei sociale pentru în mod special, acces la educație cu șanse egale pentru din mediul rural și de la oraș, programe de sănătate pentru femei, încurajarea femeilor de a se implica în politică și creșterea reprezentării femeilor în funcții publice.
💬”România are nevoie de mai multe femei în poziții de decizie. Deși reprezentăm aproape 52% din populație, suntem încă insuficient reprezentate în administrația publică locală, în Parlament, în Guvern. România nu își mai poate permite să ignore potențialul femeilor. Femeile aduc competență, echilibru, responsabilitate și capacitatea de a găsi soluții în situații dificile. Le vedem în educație, în sănătate, în administrație, în mediul de afaceri și în fiecare familie, unde gestionează cu grijă resursele și mențin echilibrul. Este timpul ca această experiență și această forță să fie reprezentate mai bine și în politică. Avem nevoie de mai multe femei primar, consiliere locale și județene, parlamentare și membre ale Guvernului. Sunt convinsă că, atunci când femeile sunt implicate cu adevărat în procesul decizional, comunitățile devin mai puternice, iar societatea mai echilibrată. Împreună putem demonstra că suntem unite, competente și pregătite să schimbăm România în bine.”, a declarat Simona Bucura-Oprescu.
💬”Este emoționant să vezi atât de multe femei în sală și, uitându-mă la dumneavoastră, am înțeles încă o dată de ce PSD este, a fost și va rămâne întotdeauna cel mai puternic partid din România: pentru că adevărata forță politică a PSD vor fi întotdeauna oamenii. Atunci când oamenii sunt cei care îți dau încredere, forță și echilibru, îți rămâne o singură misiune: aceea de a nu-i dezamăgi. Când femeile primesc încredere, ne dorim cel mai de preț rezultat politic: încrederea oamenilor. Noi, cei de la PSD, am ales calea grea: să câștigăm încrederea oamenilor, nu să plătim boți să ne laude, am ales să fim alături de ei, să le spunem adevărul, nu să-i manipulăm pe rețelele de socializare. PSD nu cumpără încredere. O câștigă!”, a declarat Ioana Făcăleață.
➡️La eveniment au participat Ion Mînzînă, președinte Consiliul Județean și al PSD Argeș, Corneliu Ștefan, prim-vicepreședinte PSD, președinte Consiliul Județean și PSD Dâmbovița, deputata Silvia Mihalcea, vicepresedinte PSD, secretar al Camerei Deputaților și președinte OFSD Caras-Severin, deputata Natalia Intotero, vicepreședinte Camera Deputaților și președinte OFSD Hunedora, deputatul Remus Mihalcea, prim-vicepreședinte PSD Argeș, Cristian Gentea, primar al municipiului Pitești, deputata Elisabeta Lipă, Maria Lazăr, secretar general OFSD, deputata Carmen Holban, președinte OFSD Dambovița, senatoarea Alexandra Presură, președinte OFSD Dolj, deputata Viorica Sandu, președinte OFSD Galați, deputata Ana Smaranda Rinder, președinte OFSD Vaslui, deputata Mirela Adomnicăi, deputata Mirela Furtună, președinta OFSD Tulcea, deputata Doinița Ciocan, președinte OFSD Brăila, deputata Crina Fiorela Chilat, președinte OFSD Maramureș, deputata Irina-Florentina Stoenică, senatoarea Oana Buzatu, Anca Comănici, președinte OFSD București, Mariana Gâju, președinte OFSD Constanța, primar comuna Cumpăna, președinte Liga femeilor din cadrul ACOR, Tania Lăin, președinte OFSD Mehedinți, Luciana Cristea, președinte OFSD Târgoviște, vicepreședinte Consiliul Județean Dâmbovița, Beatrice Găjman, președinte OFSD Prahova, Adelina Paiu, președinte OFSD Suceava, Daniela Stanciu, președinte OFSD Sector 1, Florentina Gherghiceanu, președinte OFSD Sector 2, Ileana Savu, presedinte OFSD Sector 3, Carmen Grigore, președinte OFSD Sector 4, Maria Găină, președinte OFSD Sector 5, Simona Butacu, președinte OFSD Sector 6, Elena Dinu, președinte OFSD Giurgiu, Ioana Panagoreț, președinte OFSD Teleorman, Oana Gheorghiu, președinte OFSD Buzău, viceprimar Buzău, Iulia Fabian Mărincean, președinte OFSD Alba, Maria Greavu, președinte OFSD Sibiu, primar comuna Loamneș, Monica Săsărman, președinte interimar OFSD Bistrița Nasăud, Victoria Spau, președinte OFSD Ilfov, Simona Țeighiu-Jurj, prim-vicepreședintă OFSD Timiș.
💬”Traversăm momente complicate atât din punct de vedere politic, cât și economic. Dar am convingerea că muncind împreună ca și până acum vom reuși să depășim toate problemele. Simona Bucura Oprescu este dovada că femeile pot și știu să facă politică la cel mai înalt nivel și să reprezinte așa cm se cuvine interesele oamenilor. O felicit pentru că a primit un nou mandat la conducerea OFSD Argeș și sunt mândru că este propunerea noastră pentru a rămâne și la conducerea OFSD la nivel național!”, a declarat Ion Mînzînă.
💬”O felicit pe Simona Bucura-Oprescu pentru reconfirmarea în funcție, dar și pentru tot ce a făcut și face pentru PSD, în Parlament sau în Guvern. Ne bazăm în PSD pe femei, de la parlamentare până la consiliere județene și locale, deoarece femeile sunt consecvente, muncitoare, stabile și loiale. Întotdeauna am avut convingerea că femeile știu să fie prezente, să organizeze, să asculte și să ducă lucrurile până la capăt.”, a declarat Corneliu Ștefan.
💬”Când Simona Bucura-Oprescu își fixează un obiectiv, fiți siguri că acesta se îndeplinește. Fie că e vorba de obiectivele OFSD Argeș, OFSD de la nivel național, fie că e vorba de obiectivele din Parlament pentru a reprezenta interesele cetățenilor din județul Argeș, fie că e vorba de lobby-ul pentru promovarea doamnelor în funcții publice, Simona Bucura-Oprescu realizează tot ceea ce își propune. Toate acestea au în spate foarte multă muncă, seriozitate și perseverență. Vreau să îl felicit și pe Ion Mînzînă, liderul PSD Argeș, care este un model de performanță politică și administrativă.”, a declarat Silvia Mihalcea.
💬”O cunosc pe Simona Bucura-Oprescu de 26 de ani. În toți acești ani am apreciat parcursul profesional. Fericitări pentru tot ceea ce ai făcut și mult succes în mai departe! PSD Argeș are o conducere extraordinară și încă o dată se dovedește că acolo unde există echipă există și rezultate. Pentru acest moment important, Simona Bucura-Oprescu a arătat ceea ce trebuie îi trebuie Partidului Social Democrat. Partidul Social Democrat trebuie să se întoarcă mai mult către oameni, către categoriile toate socio-profesionale și, în special, către mediul academic. Pentru toate acestea se cuvine încă o dată să adresez sincere fericitări”, a declarat Natalia Intotero.
💬”Performanța se obține în echipă. Și în politică, precum în sport, este nevoie de multă muncă, de seriozitate și de sacrificii și atunci se obține rezultate. Este important să îți alegi cu atenție echipa cu care mergi la drum, pentru că de aici pleacă totul. Iar Simona Bucura-Oprescu a muncit foarte mult, a făcut multe sacrificii și a obținut rezultate. Și, mai ales, știe să creeze echipe care să facă performanță!”, a declarat Elisabeta Lipă.
💬”Cred cu tărie în puterea doamnelor în politică și cred că ați făcut istorie în această țară. Cred în puterea femeilor și cred că puteți performa la cel mai înalt nivel. Spun de fiecare dată că este nevoie ca femeile să se implice mai mult în toate domeniile de activitate și, mai ales, în administrația publică. Pe Simona Bucura-Oprescu o cunosc încă de pe băncile școlii. Știu că este un om bun, un om care a fost mereu în sprijinul semenilor săi și care și-a dedicat activitatea oamenilor. Îi urez mult succes în continuare”, a declarat Remus Mihalcea.
💬”Dumneavoastră, femeile, sunteți foarte implicate, foarte loiale și mult mai atente pe la detalii. Avem mare nevoie de dumneavoastră și noi vă sprijinim prin ceea ce facem în comunitatea noastră. Simona Bucura-Oprescu: Vreau să te felicit pentru inspirația de care ai dat dovadă când ți-ai făcut echipa și îți urez succes pentru viitoarea competiție, fiindcă îmi doresc să devii președinta Organizației Femeilor Social Democrate”, a declarat Cristian Gentea.
💬”Noi, femeile, trebuie să fim mai implicate. Să avem curaj și să ne dorim mai mult, pentru că și avem multe de oferit în politică și administrație. Din acest punct de vedere, Simona Bucura-Oprescu este un model de urmat. Datorită ei sunt sigură că organizația noastră va fi mai unită unită, mai modernă și mai puternică, un loc în care fiecare femeie să simtă că este ascultată, apreciată și că poate contribui.”, a declarat Maria Lazăr.
💬”Există oameni care ocupă funcții importante și oameni care lasă urme în sufletele celor din jur. Simona Bucura-Oprescu face parte din cea de-a doua categorie. Prin muncă, seriozitate și respect față de oameni, a demonstrat că adevărata valoare a unui lider stă în caracter și în rezultatele pe care le obține pentru comunitate. Pentru mine este și o mândrie aparte să știu că este fiică a Mihăeștiului, la fel ca mine, și că reprezintă cu cinste Argeșul și România. Este un exemplu de femeie puternică, echilibrată și dedicată, care nu a uitat niciodată de oamenii și de locurile din care a plecat. Îi mulțumesc pentru tot ceea ce face, o felicit pentru acest nou mandat și îi doresc multă sănătate, putere de muncă și succes în continuare. Sunt convinsă că împreună vom continua să construim lucruri bune pentru oameni și pentru comunitățile noastre.”, a declarat Andreea Crîmpiță Matei, primar al comunei Mihăești.
💬”Mă bucură faptul că la conducerea OFSD Argeș este doamna Simona Bucura Oprescu, deputat și fost ministru al muncii, cu care am semnat contracte de finanțare pentru două proiecte importante în comuna Călinești. Este o onoare pentru județul nostru să fie reprezentat de oameni bine pregătiți si dornici să dezvolte comunitățile locale din România”, a declarat Ioana Georgescu, primar al comunei Călinești.
ℹ️Echipa de conducere a OFSD Argeș:
✅Președintă: Simona Bucura-Oprescu
✅Prim-vicepreședintă: Ioana Făcăleață
✅Secretară executivă: Cristina Elena Popa
✅Vicepreședinte:
Andreea Crîmpiță Matei
Ioana Georgescu
Sorina Marilena Coman
Loredana Stancu
Nicoleta Solomon
Valentina Drăgușinoiu
Mihaela Popa
Ioana Mocanu
Nicoleta Machedon
Adriana Cicu
Angela Piscanu
Veruța Bărbărie
Cateluța Marinescu
Elena Popa
Cristina Stocheci
Claudia Andrei
Laura Morau
Crinuța Șimon
Andreea Călinescu-Oner
Lăcrămioara Iordache
Simona Bușcă
Georgeta Pavelescu
👏Felicitări și mult succes în activitate!
Consiliul Judetean Arges a aprobat azi o hotărâre importantă privind construirea unui nou spital la Pitești!
Consiliul Județean Argeș, Spitalul Județean de Urgență Pitești și Primaria Municipiului Pitesti sunt parteneri în realizarea acestui proiect care va contribui la dezvoltarea infrastructurii medicale și la creșterea calității serviciilor de sănătate pentru argeșeni.
12/06/2026
Primarul Ion Baicea, reales președinte PSD Costești!
Organizația PSD Costești și-a ales astăzi echipa de conducere pentru următoarea perioadă în cadrul Adunării Generale de Alegeri.
În funcția de președinte al organizației orășenești PSD Costești a fost reales primarul Ion Baicea, reconfirmând astfel încrederea de care se bucură în rândul colegilor săi. În funcția de prim-vicepreședinte a fost ales viceprimarul Daniel Stancu.
Totodată, a fost aleasă și noua echipă de conducere a organizației, formată din oameni implicați și dedicați dezvoltării comunității și consolidării proiectelor PSD în Costești.
La eveniment au participat deputatul Remus Mihalcea, prim-vicepreședinte al PSD Argeș, deputatul Cătălin Mîndroc, Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș, consilieri județeni, manageri ai unor instituții publice, consilieri locali, precum și reprezentanți ai organizațiilor de tineret și seniori.
Felicitări și mult succes în slujba cetățenilor din Costești!
08/06/2026
📌 Argeșul, lider regional în atragerea fondurilor europene! Liviu Mușat: “Proiectele cu fonduri europene la Consiliul Județean Argeș “duduie” și vreau să vă felicit!”
✅Consiliul Județean Argeș demonstrează că dezvoltarea înseamnă atât infrastructură rutieră și de sănătate modernă, cât și respect pentru istorie, și identitatea noastră.
🏰După majore realizate cu fonduri europene la Cetatea Poienari, Muzeul Județean Argeș și Galeria de Artă „Rudolf Schweitzer-Cumpăna”, administrația județeană condusă președintele Ion Mînzînă a lansat astăzi un nou proiect major: restaurarea și punerea în valoare a Castrului Roman Jidava (Jidova), monument UNESCO unic în regiunea Sud-Muntenia. Investiția va transforma situl arheologic de la într-un obiectiv cultural și turistic modern, capabil să atragă mai mulți vizitatori și să ofere o experiență completă celor interesați de istoria romană și de patrimoniul județului Argeș.
💬”Prin acest proiect încheiem seria marilor investiții europene dedicate patrimoniului cultural argeșean. După Cetatea Poienari, Muzeul Județean Argeș și Galeria de Artă «Rudolf Schweitzer-Cumpăna», Castrul Roman Jidava reprezintă o nouă investiție strategică pentru conservarea și promovarea valorilor istorice ale județului. Vorbim despre singurul monument UNESCO din regiunea noastră care a obținut finanțare prin acest apel de proiecte”, a declarat președintele Consiliului Județean și al PSD Argeș, Ion Mînzînă.
➡️Directorul general ADR Sud-Muntenia, Liviu Gabriel Mușat, a subliniat faptul că peste jumătate dintre proiectele dedicate patrimoniului cultural din regiune sunt implementate în Argeș.
💬”Proiectele cu fonduri europene la Consiliul Județean Argeș duduie și vreau să vă felicit! Mai mult de jumătate dintre proiectele dedicate patrimoniului cultural din regiunea Sud-Muntenia sunt implementate în județul Argeș. Totodată, pe proiectele de infrastructură rutieră derulate de Consiliul Județean Argeș gradul de absorbție și decontare a fondurilor a ajuns deja la aproximativ 50%, ceea ce demonstrează capacitatea administrației județene de a transforma fondurile europene în investiții concrete pentru comunități”, a declarat Liviu Gabriel Mușat.
🔴 În cadrul noului proiect, circa 7,9 milioane de euro vor fi investiți pentru:
✅ restaurarea și conservarea vestigiilor arheologice;
✅ construirea unui nou muzeu de istorie și arheologie;
✅ amenajarea traseelor de vizitare;
✅ modernizarea infrastructurii de acces;
✅ digitizarea obiectivului și promovarea patrimoniului prin tehnologii moderne.
07/06/2026
🌹🌹🌹Alegeri la PSD Leordeni și Călinești: Femei puternice la conducerea unor organizații puternice!
ℹ️Organizațiile PSD din Leordeni și Călinești au ales astăzi noile echipe de conducere în cadrul Adunărilor Generale.
🔴La Leordeni, membrii organizației au acordat încrederea lor Lăcrămioarei Maria Iordache, aleasă în funcția de președinte, care va avea sprijinul primarului Marian Ibric.
🔴La Călinești, organizația a reconfirmat-o în funcția de președinte pe primarul Ioana Georgescu, o dovadă a încrederii câștigate prin și implicare în comunitate.
🤝Cele două organizații sunt conduse de dedicați, care cunosc nevoile localităților pe care le reprezintă și care pun întotdeauna pe primul loc comunității și binele oamenilor.
ℹ️La evenimente au participat Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean și al PSD Argeș, Făcăleaţă Ioana, fost prefect, deputatul Remus Mihalcea, prim-vicepreședinte PSD Argeș, deputatul Cătălin Mîndroc, Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte al Consiliului Județean, Cristian Puiu, administrator public al județului, Eduard Ștefan Dima, director general adjunct DRDP București, alături de consilieri județeni, manageri de instituții și consilieri locali.
👏 Felicitări și mult succes noilor conduceri ale organizațiilor PSD din Leordeni și Călinești!
07/06/2026
🌹🌹🌹Primarii Constantin Alexandru și Florin Dumitru, reconfirmați la conducerea organizațiilor PSD din Negrași și Teiu!
ℹ️Astăzi au avut loc Adunările Generale de alegeri în organizațiile PSD din comunele Negrași și Teiu.
✅La Negrași a fost reales în funcția de președinte primarul Constantin Alexandru, iar la Teiu a fost reconfirmat în funcția de președinte primarul Florin Dumitru. O apreciere firească a rezultatelor obținute și a proiectelor dezvoltate în folosul comunităților pe care le reprezintă.
🤝La cele două Adunări Generale au participat Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean și al PSD Argeș, Făcăleaţă Ioana, fost prefect, deputatul Remus Mihalcea, prim-vicepreședinte PSD Argeș, deputatul Cătălin Mîndroc, Cristian Puiu, administrator public al județului, Eduard Ștefan Dima, director general adjunct DRDP București, alături de consilieri județeni, manageri de instituții și consilieri locali.
📌PSD Argeș - Echipă. Performanță administrativă. Încredere. Continuitate și rezultate pentru comunități!
👏Felicitări primarilor Constantin Alexandru și Florin Dumitru pentru reconfirmarea în funcțiile de președinți ai organizațiilor locale! Mult succes în continuare!
02/06/2026
🌹Organizația Seniorilor Social Democrați Argeș și-a ales echipa de conducere!
➡️Conferința Județeană de Alegeri a Organizației Seniorilor Social Democrați Argeș a reconfirmat astăzi încrederea de care se bucură consilierul județean Vasile Negoescu, reales în funcția de președinte al OSSD Argeș în urma votului exprimat de delegați.
🤝Evenimentul s-a desfășurat în prezența lui Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean Argeș și al PSD Argeș, a deputatei Simona Bucura Oprescu, chestor al Camerei Deputaților și secretar executiv PSD Argeș, precum și a Făcăleaţă Ioana, fost prefect. La conferință au participat, de asemenea, consilieri județeni, manageri de instituții și numeroși membri ai organizației.
🙏Le mulțumim seniorilor social-democrați pentru implicare, experiență și pentru contribuția la consolidarea organizației noastre!
📌Noua echipă de conducere a OSSD Argeș este formată din:
🔹 Președinte: Vasile Negoescu
🔹 Prim-vicepreședinți: Ion Matei, Valerică Tănase
🔹 Secretar Executiv: Gheorghe Mihăiță
🔹 Vicepreședinți: Sergiu Cicu, Gheorghe Didiță, Vasile Badea, Gheorghe Cristea, Elena Matei, Dan Huțan, Gheorghe Soare, Ion Stan, Nicolae Chițescu, Ion Văduva, Nicolae Hirică, Gheorghe Piele, Dănuț Dinu, Marian Linton și Daniel Miriță.
👏Felicitări întregii echipe alese și mult succes în activitatea viitoare!
02/06/2026
La mulți ani, Lerești! La mulți ani, lereșteni!
În fiecare an, de Rusalii, comuna Lerești îmbracă haine de sărbătoare, odată cu Zilele Comunei și Festivalul Covrigului cu Ou, un eveniment devenit deja tradiție, unic în România.
Primarul Marian Toader și echipa sa au organizat și în acest an manifestări numeroase la care au participat numeroși invitați din țară și din străinătate.
Un moment aparte al evenimentului a fost dedicat oamenilor care reprezintă modele pentru comunitate. Primarul Marian Toader a premiat cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie, în semn de respect pentru o viață construită împreună și pentru exemplul oferit generațiilor tinere.
Au fost recompensați și elevii cu rezultate foarte bune la învățătură, dar și salariați ai Primăriei și cadre didactice care au ieșit la pensie după ani de muncă în slujba comunității din Lerești. De asemenea, nu au fost uitați nici fondatorii Festivalului Covrigului cu Ou, cei care au pus bazele acestui eveniment devenit emblematic pentru localitate.
La sărbătoarea comunei a fost prezentă și echipa PSD Argeș din care au făcut parte deputatul Simona Bucura Oprescu, chestor al Camerei Deputaților și secretar executiv al PSD Argeș, Făcăleaţă Ioana, fost prefect, precum și mai mulți primari din județ: Ion Dumitru – Albota, Ion Marin – Stoenești, Liviu Poșircă – Vulturești, Emilian Ciolan – Dârmănești, Ion Gîrleanu – Bogați, Bogdan Oancea – Bughea de Jos, Gabi Șerbănoiu – Stâlpeni și Ionel Mazilu – Berevoești. Au mai participat Olavi Nițescu, director general adjunct al Romsilva, consilieri județeni, directori de instituții deconcentrate, viceprimari și consilieri locali.
Prin investițiile realizate în ultimii ani, Lerești a devenit o comună modernă, cu proiecte importante pentru dezvoltarea locală și pentru creșterea calității vieții locuitorilor.
Felicitări primarului Marian Toader pentru activitatea administrativă și pentru organizarea evenimentelor dedicate comunității!
La mulți ani, Lerești! La mulți ani tuturor lereștenilor!
01/06/2026
❤️Astăzi este ziua în care toți copiii trebuie să zâmbească!
🤗Am îmbrățișat cu dragoste fiecare copil pe care l-am întâlnit în orașul nostru cu gândul de a-l face să zâmbească și de a-i transmite cât de mult înseamnă pentru noi.
🌈Ne-am bucurat alături de ei de baloane, tombolă cu premii, jucării și personaje de poveste.
🤗La mulți ani, minunați!
31/05/2026
🌹Alegeri în organizațiile locale PSD din Dragoslavele și Rucăr!
ℹ️În cadrul Adunărilor Generale desfășurate în organizațiile PSD din Dragoslavele și Rucăr au fost alese noile echipe de conducere locale.
➡️Au fost aleși în funcția de președinte consilierii locali Laurențiu Militaru la Dragoslavele și Marian Boncoi la Rucăr. Totodată, au fost aleși și noii membri ai Birourilor locale de conducere.
🔴La Adunările Generale au fost prezenți deputata Simona Bucura Oprescu, chestor al Camerei Deputaților și secretar executiv PSD Argeș, Făcăleaţă Ioana, fost prefect, Eduard Ștefan Dima, director general adjunct DRDP București, primari, consilieri județeni, primari și viceprimari, manageri de instituții, consilieri locali și secretari tehnici.
➡️Dragoslavele și Rucăr merită să aibă la conducere oameni gospodari, integri și dedicați comunităților din care fac parte!
👏Mult succes tuturor în activitatea politică și administrativă!
Click here to claim your Sponsored Listing.
Contact the organization
Website
Address
Pitesti
110062