freespiritemanuela.com

freespiritemanuela.com

Share

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from freespiritemanuela.com, Education, Hong Kong.

Un plan pentru obținerea prosperitatii 10/03/2025

https://youtu.be/-ZStLEKuNXA?feature=shared

Un plan pentru obținerea prosperitatii Va multumesc pentru vizualizare 😊Nu copiati sau repostati videoclipul, daca va place adaugati-l la favorite sau distribuiti-l de pe acest canal. Moduri in c...

09/04/2024
06/04/2024

Ceahlaul

25/12/2023

FII FERICIT CU TINE ȘI ÎN FIECARE ZI VA FI CRĂCIUNUL

Crăciunul este despre nașterea Omului, adică a omului care poartă în el Lumină divină.

Iisus ne-a arătat cm să facem pentru a aprinde fiecare dintre noi lumina dinlăuntru pe care o avem cu toții de la Dumnezeu. Oamenii au fost cei ce ne-au convins că nu putem fi fii și fiice ai lui Dumnezeu, că suntem prea păcătoși pentru a mai încerca. Și atunci am acceptat că noi nu merităm nimic din ce ne poate reaminti că suntem semințe divine și că am fost creați nu numai după chipul și asemănarea Lui ci și din Esența Lui.

Avem în noi toată informația, dar, în timp, am fost convinși că ceea ce simțim nu este de la Dumnezeu, ci ni s-a prezentat un antagonist al Lui: Satan, dracu, sau cm i s-o mai spune.
Am fost convinși că informația divină o putem primi cu țârâita de la anumiți oameni doar dacă suntem cuminți și facem ce ni se spune de către cei ce susțin că știu mai bine decât noi ce este bine pentru noi.

Ni se spune că a încerca să îl cunoaștem personal pe Dumnezeu și să reaprindem în noi Lumina este blasfemie.
Și asa, încetul cu încetul, ni s-a șters din memoria ancestrală că suntem puternici și plini de lumină, și am fost programați că suntem păcătoși și că nu merităm nimic bun, doar pedeapsă.

Am fost învățați că a sta în situații sau în relații toxice este voia lui Dumnezeu (doar asta e crucea, nu?), iar a ne da voie să facem tot ce ne aduce bucurie și fericire este de la dracu.

Suntem programați de mici să ne comparăm între noi și să ne raportăm la niște standarde greu de atins. De ce? Pentru că un om puternic, care își cunoaște valoarea, care știe că Dumnezeu este Lumină, Pace, Armonie și Iubire, nu poate fi condus, programat, manipulat.

Și din când în când ni se dă posibilitatea să sărbătorim esența noastră divină prin Crăciun și Paște. Doar că și acestea au fost comercializate excesiv: la Crăciun se preamărește Moșul, cadourile, cumpărăturile, mâncarea, și nu nașterea Luminii christice; iar de Paște căutăm ouăle colorate ale unui iepuraș în loc să ne concentrăm pe șansa de a renaște, de a reînvia din propria cenușă.

Nici măcar nu ne mai dăm seama că am ajuns să credem într-o divinitate care ne pedepsește, care se răzbună, care ne trimite boli, nenorociri și necazuri pentru că am păcătuit, și nu în cea plină de Iubire. Cu ce am păcătuit? Păi cu ce ne spun tot oamenii, că doar ei ne spun să nu creăm o relație personală cu Dumnezeu.

Cei care cred într-un dumnezeu impus și creat după chipul și asemănarea omului (gelos, răutăcios, etc) sunt ușor de ținut în frâu cu amenințarea iadului după moarte. Iar pentru unii este atât de mare frica încât uită să mai trăiască în ACUM, în prezent, și să lase la o parte frica de un viitor impus de alții.

Cei care cred în Lumina divină și știu că ea se află în ei sunt considerați, oi negre, rebeli, păcătoși pentru că îndrăznesc să trăiască și să se bucure.

Nu există întuneric, e doar absența luminii.
Nu există ură, ci doar absența toleranței.
Nu există frică, ci doar absența iubirii.
Dracul este doar absența lui Dumnezeu din fiecare moment al vieții noastre.

Crăciunul este momentul în care să ne reamintim că suntem ființe divine și că avem în noi Lumina lui Dumnezeu. Dar pentru asta e nevoie să stăm în liniște și să rămânem cu noi înșine. În loc de asta, ieșim și chefuim lângă un brad a cărui semnificație am uitat-o, și alegem gălăgia exterioară pentru că nu prea știm ce să facem cu liniștea și pacea din noi.

Alegerea ne aparține: alegem să onorăm Christul lăuntric sau o sărbătoare comercială?

Omule, degeaba sunt sărbătorile fericite dacă tu ești plin de frici. Găsește în tine Lumina, și fiecare zi va deveni o Sărbătoare.

Îți doresc să găsești fericirea și pacea pe care le urezi altora pe facebook.
Îți urez să îți placă de tine la fel de mult cât declari că îți plac ceilalți.
Fii înțelept și nu uita: raiul și iadul sunt în fiecare dintre noi, și noi hrănim aceste „locuri” cu energie negativă sau pozitivă.

oana Bojescu

Photos from freespiritemanuela.com's post 10/08/2023
23/07/2023

oamenii nu inteleg ca mai intai sa schimbi ceva in exterior trebuie sa schimbi din interior de la tabloul de comanda. nu poti schimba realitatea exteriora altfel. Sufletul este cel care schimba realitatea si face salturi transformationale daca isi invata lectiile. altfel este doar egoul care vrea sa ii schimbe pe ceilalti d**a bunul plac si care vrea sa cumpere iubirea cu bani. nu functioneaza asa ... trezirea.
asuma -ti responsabilitatea propriei realitati si creaza ce vrei dar vezi care este manualul personal, autocunoaste-te.

nu ai intuitie? si nu vezi lumea clar? citeste carti, cauta, exploreaza. lumea este deja aici si acum.

Want your school to be the top-listed School/college in Hong Kong?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Category

Website

Address

Hong Kong