Bogdan Cazacioc

Bogdan Cazacioc

Share

Designer grafic si activist pentru democrație, libertăți civile și orașe prietenoase cu oamenii.

13/10/2025

Pe 10 septembrie am transmis o sesizare pe e-mail la Primăria Municipiului Bucureşti si la Primăria Sectorului 1 prin care am solicitat trasarea de urgență a marcajului rutier pentru trecerea de pietoni de pe strada Ion Câmpineanu 23, unde vopseaua este ștearsă și nu mai este vizibilă. Sesizarea a fost rezolvată!

📧 Am redactat sesizarea, am atașat fotografii și am trimis e-mailul către ambele instituții.

💬 Vă încurajez să-mi scrieți în comentarii dacă mai cunoașteți treceri de pietoni cu marcaje șterse sau greu vizibile în București.

06/10/2025

La câteva săptămâni de la sesizare, problema a fost rezolvată.

Acum pietonii se pot deplasa în siguranță pe acest trotuar ce duce de la Piața Română spre Piața Amzei și strada Mendeleev.

BONUS: Pare că și clădirea din dreapta s-a.. schimbat.

04/10/2025

Stim cu totii ca in Romania, cel putin din perspectiva decidentilor politici, a parlamentarilor si a guvernantilor, cultura nu este niciodata o prioritate. Desi ar trebui sa fie.

Aceasta realitatea este vizibila de pe Luna, dar este vizibila si cand iti aduci aminte ca majoritatea parlamentara nu-l revoca pe impostorul Mihai Neamtu de la conducerea Comisiei de cultura din Camera Deputatilor, desi acesta le tot da motive.

USR, aflat atat la guvernare, cat si in majoritatea parlamentara, face postari in care solicita demisia impostorului Neamtu, desi ar putea foarte bine sa solicite acest lucru in urmatoarea sedinta de coalitie, sau macar pe un grup de whatsapp daca le e greu sa se vada fizic si afara ploua :(

Domnule, Dominic Fritz, ce spuneti? Dar liderii de grup din parlament, Bogdan Rodeanu si Ștefan Pălărie?

30/09/2025

Ședința ordinară a Consiliului General din data de 30 septembrie 2025

25/09/2025

Va invit să urmăriți podcastul Judecata de Acum din această seară. Invitat este Vlad Adamescu de la "Politică la minut".

Doi de Vlad la Judecata de Acum!

Cu Vlad Adamescu, de la "Politică la minut".

Ne vedem LIVE, de la 20:00, pe canalul de Youtube al emisiunii.

Link în comentarii.

18/09/2025

Femeile din România nu sunt proprietatea statului.

🚫 România Europeană merge înainte, nu înapoi în comunism.

Partidul REPER condamnă ferm inițiativa deputaților POT de a propune o legislație care limitează dreptul femeilor la avort și reînvie practicile de inspirație comunistă și putinistă. Această tentativă de incriminare amintește de Decretul 770 al regimului Ceaușescu, care a condamnat la moarte peste 10.000 de femei între 1966 și 1989.

Este inadmisibil ca după 35 de ani de democrație să fim puși în fața unor proiecte care atacă direct drepturile fundamentale ale femeilor. Într-o Românie europeană, femeile trebuie să aibă acces garantat la servicii medicale sigure și la dreptul de a decide pentru propriul corp.

În mandatul trecut, deputatele REPER Simina Tulbure și Oana Cambera, împreună cu alți colegi, au depus un proiect legislativ pentru:
🔹 limitarea abuzului de „obiecție de conștiință” în spitalele publice;
🔹 decontarea întreruperii de sarcină în cazurile vulnerabile (victime ale violului, minore, femei fără venituri);
🔹 informarea corectă a populației printr-o platformă online oficială a Ministerului Sănătății;
🔹 asigurarea în fiecare spital județean și municipal a unui medic care efectuează întreruperi de sarcină la cerere.

Camelia Sălcudean, președinta REPER:
„Avortul este un drept fundamental, nu o afacere privată și nu un instrument de control politic. Inițiativele extremiste ale POT și ale extremei drepte sunt inspirate direct din manualul putinist, care urmărește subordonarea femeilor și subminarea democrației. România este stat european și trebuie să protejeze libertatea, demnitatea și sănătatea femeilor, nu să le sacrifice pe altarul ideologiilor autoritare”.

👉 REPER cere tuturor forțelor democratice să respingă aceste propuneri legislative și să apere drepturile fundamentale ale femeilor.

18/09/2025

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului atrage atenția asupra tentativelor de reintroducere a incriminării avortului în dezbaterea publică

17/09/2025

Doi parlamentari ai partidului POT au depus un proiect prin care reduc drepturile reproductive ale femeilor și incriminează dreptul femeilor la întrerupere de sarcina! Inadmisibil!

Vedeți postarea scrisă de Oana Marinescu

Photos from Bogdan Cazacioc's post 15/09/2025

Sesizarea zilei:

Sâmbătă trecută am participat la un eveniment de cartier organizat de asociația Părinți de Cireșari și sprijinit de Primăria Sectorului 1. A fost o experiență minunată! În drum spre acest eveniment am avut însă ocazia să documentez mai multe probleme legate de siguranța pietonală și rutieră, motiv pentru care vă transmit următoarea solicitare.

1. Calea Griviței 214

În proximitatea trecerii de pietoni sunt parcate autoturisme care reduc vizibilitatea. Mașinile care vin pe Calea Griviței și virează la dreapta intră în intersecție cu vizibilitatea obstrucționată, ceea ce poate duce la accidente.

2. Strada General Athanasie Enescu

La numerele 9 și 35, în zona grădiniței private Academia Ștrumfilor, limitatoarele de viteză au fost distruse. Am atașat și un video cu un motociclist care depășește limita de viteză și trece fără dificultăți prin zona unde lipsesc bucăți din limitatoare.

La numărul 45 și la intersecția cu strada Copilului, marcajele a două treceri de pietoni nu mai sunt vizibile. Am solicitat către Primăria Sectorului 1 refacerea acestora.

Tot la această intersecție, unul dintre indicatoarele pentru trecere de pietoni este acoperit de frunze, iar altul este strâmb și riscă să cadă.

3. Intersecția străzilor Siret și Sutașului

Marcajele pentru trecerile de pietoni nu mai sunt vizibile.

Pentru fiecare dintre aceste probleme, am trimis sesizări pe e-mail către Primăria Municipiului București, Primăria Sectorului 1 și Brigada Rutieră. Vă țin la curent!

11/09/2025

Sesizarea zilei:

Ieri am văzut pe un grup de sesizări din Sectorul 1 o reclamație trimisă de un locuitor către autorități cu privire la trecerea de pietoni de pe Bulevardul Dacia nr. 14, care nu este suficient de vizibilă pentru conducătorii auto, punând pietonii în pericol.

Persoana a menționat că traversează zilnic trecerea, adesea însoțită de bebelușul său aflat în cărucior, iar șoferii nu opresc. De multe ori a ajuns chiar la jumătatea trecerii, iar vehiculele care veneau din sens opus nu i-au acordat prioritate.

Au fost solicitate reamenajarea și evidențierea trecerii de pietoni prin refacerea marcajelor rutiere, dar și montarea de indicatoare suplimentare, dacă este posibil.

De acum urmează să vedem dacă autoritățile vor lua măsuri pentru a crește siguranța pietonilor pe această trecere extrem de circulată.

💬 Vă încurajez să-mi scrieți în comentarii dacă ați întâlnit și voi treceri de pietoni periculoase în București, unde ar fi nevoie de măsuri suplimentare de siguranță.

Want your public figure to be the top-listed Public Figure in Bucharest?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Category

Address

Bucharest